Çiftçiye Tarım Sigortası Uyarısı

Akçakale İlçesi Ziraat Odası Başkanı Hamdi Yılmaz, tarımın bir nevi üstü açık fabrika olduğunu belirterek, "Sürdürülebilir tarım ve çiftçimizin her yıl doğal afetlerden uğradığı zararları en aza indirebilmek için tarım sigortası bilincini yaygınlaştırmak zorundayız” dedi.
 
Yılmaz, konuya ilişkin açıklamasında, ülkemizde henüz tarım sigortasının yeterince yaygınlaşmadığını, bu nedenle Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin, 29 Mayıs – 4 Haziran tarihleri arasında kutlanan Sigorta Haftası etkinlikleri kapsamında, TARSİM Tarım Sigortaları Havuzu işbirliği ile bir dizi eğitim çalışmaları yürüttüğünü belirtti. Yılmaz, tarımda teknik önlemlerle önlenmesi mümkün olmayan risklerin sık görülmesinin, genellikle gelir düzeyi düşük çiftçileri bazı yıllar çok zor duruma düşürdüğünü bildirdi. Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi, tarım sigortaları uygulaması ile bu felaketlerin neden olduğu zararların artık ülkemizde de önlenebildiğini ifade eden Yılmaz, "Tarım, üstü açık bir fabrikadır ve bir takım risklerin etkisi altındadır. Bu riskler doğal, ekonomik ve sosyal boyutlu olup bir işletmede mal ve can güvenliğini tehdit edici, hatta yok edici özellikler göstermektedir. Bu nedenle üreticilerimize devlet destekli sigorta imkanları sunulmaktadır. Çiftçilerimizin bu desteklerden faydalanarak, ürünlerini sigorta ettirmesi sürdürülebilir tarım ve çiftçilerimizin zararlarının en aza indirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır" şeklinde konuştu.

TARSİM’in üreticilerin talep ve beklentilerine yönelik sigorta kapsamını her yıl genişlettiğini vurgulayan Yılmaz, “Örneğin, bu yılın başında üreticilerimizin uzun zamandır beklediği İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortasına buğday da dahil edildi. Bilindiği gibi buğday Akçakale çiftçisinin tıpkı pamuk ve arpa gibi en önemli tarımsal faaliyetlerden birini oluşturuyor. Bu açıdan yöre çiftçimiz açısından sevindirici bir gelişme söz konusu. Üreticilerimizin bu sigortadan faydalanmasını öneriyoruz” ifadelerini kullandı. Tarımsal faaliyetlerde ürün sigortasının büyük önem taşıdığını eğitim faaliyetleriyle yaygınlaştırmak gerektiğini vurgulayan Akçakale Ziraat Odası Başkan Yılmaz, "Biz de yöre çiftçimizi bu konuda bilgilendirme çabasındayız” dedi.
 
Risklerle dolu dünyada, sigortanın artık ihtiyaç ve zorunluluk haline geldiğini belirten Yılmaz, "Tarımsal üretimin verimli ve sürdürülebilir olması için sigortayı sadece başımıza kötü bir şey geldiğinde hatırlamak yerine hayatımızın bir parçası olarak görmek, zamanında ve mutlaka yaptırmak son derece önemli. Bu bilincin toplumumuzda oluşması ve yaygınlaşması amacıyla oda olarak çiftçilerimizi bilgilendirme çalışmalarını sürdüreceğiz" diye konuştu.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü