Serpil Günal müjdeyi verdi. 2023’te primler düşecek

TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, devlet destekli tarım sigortasında, 2023’de, primlerin düşeceğini açıkladı. Günal, TARSİM kapsamında ödenen hasarlar, toplanan primler, sigortalı alanlar hakkında açıklamalarda bulundu. Günal, kasım ayında tarım sigortasının sezonunun açılacağını da duyurdu.

Serpil Günal, 2021 yılında TARSİM kapsamında 2.7 milyar TL hasar ödendiğini, 2022’nin dokuzuncu ayında ise ödenen hasar tutarının 2.1 milyar TL’yi bulduğunu söyledi. 2021 yılında toplam sigortalanan varlığın 85 milyar TL olduğunu, bu sene ise bu rakamın yüzde 112 artarak, 177 milyar TL’ye çıktığını ifade eden Günal, “Sigorta bedelindeki artış nedeniyle bu hasarı bekliyorduk. Yılsonuna doğru biz bunun 4 milyar lira olacağını düşünüyoruz. Bu bedele karşılıkta, şu anda 5.4 milyar civarında devlet desteği dahil prim üretimi var. Geçen sene bu 3.3 milyar TL civarındaydı. Mesela geçen sene 215 milyon TL civarında bir kuraklık ödemesi yaptık, sigorta bedeli arttığı ve poliçe sayısında da ciddi artış olduğu için bu sene 366 milyon lira civarında bir ödeme yaptık” dedi.

SİGORTA ALAN YÜZDE 11 ARTIYOR

Serpil Günal, geçen seneyi 4.5 milyar TL prim üretimi ile kapattıklarını, bu yılı ise 5.2 milyar TL üretimle kapatmayı planladıklarını, ancak üretimin 7 milyar TL’ye gittiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Prim üretiminde bir artış olacak, 7 milyar TL’yi de geçeriz. Bizim için primden ziyade, sigorta alanının artması çok kritik. Sigorta alan da yüzde 11 civarında artıyor. Bizim hedefimizde hep sigorta alanının artması ya da sigortalanan hayvan sayısının artması. Geçen sene 9 milyon iken şu anda 13 milyon. Geçen sene 21 milyon alan dekar alan sigortalanırken bu sene 24 milyon dekar alan sigortalandı.”

2023 ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLADIK

Serpil Günal, 2023’te, devlet destekli tarım sigortasında primlerin düşeceği müjdesini de verdi. Günal, “177 milyar TL civarında bir sigorta bedeli var, 5.5 milyar TL prim elde ettik. Yani aslında ortalama bizim prim katsayımız yüzde 3. Yüzde 3’ün yarısını da devlet ödüyor, yani yüzde 1,5. Biz 2023 için çalışmalarımızı tamamladık. 2023’de bizim primlerimiz düşecek. Prim katsayısında ona göre değerlendirme yaptık. Prim katsayılarımız düşecek, çiftçi daha düşük fiyatla sigorta alacak. Örnek veriyorum, mesela buğdayda indirim olacak, aktüeryal çalışmalar neticesinde. Buğdayda diyelim, ortalama dekar başına 480 kilo alan bir üretici 38 TL ödeyecek, devlet katkısı ise 76 TL olacak.”

KASIM AYINDA SEZON AÇILIYOR

Serpil Günal, kasım ayında tarım sigortasının yeni sezonunun açılacağını da duyurdu. Bu konuda da şunları söyledi:

“Bakanlığımız dijital dönüşüm stratejisi kapsamında, artık e-devlet üzerinden, online Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıt başvurularını alıyor. Gerçekten çok kolay bir süreç. Çiftçi kayıt sisteminin başlaması demek bizim için de artık yeni dönem başladı. Çünkü oradaki çiftçiler ne ekeceklerini, yetiştireceklerini, üreteceklerinin beyanını veriyorlar ve ona göre desteklemelerini alıyorlar. Çiftçi kayıt sistemi olmazsa olmazı tarım sigortasının. Dolayısıyla kaydını yaptıran çiftçinin mutlaka yeni dönemde tarım sigortasını yaptırmasını öneriyoruz.”

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü