Derek Townshend Prodüksiyonların Sigorta ile Korunması Gerektiğinden Bahsedip Teminatların İçeriğinden Söz Etti

 

Dünya genelindeki film yapımcılarına hizmet sunan Chesterfield Insurance Brokers'ın film ve medya yöneticisi Derek Townshend, Oscar ödülü kazanabilecek kadar büyük prodüksiyonların sigorta ile korunması gerektiğini savunarak hangi teminatların neleri koruduğunu anlattı.

4 Mart’ta düzenlenecek olan 90’ıncı Oscar Akademi Ödülleri öncesinde sinema sektörünün en çok konuşulan konuları arasında ödülleri kimin kazanacağı geliyor. Öte yandan sinema başyapıtlarının hayata geçmesinde sigorta sektörünün de büyük rolü var. Beyaz ekranda görünen ve film üretimi sırasında kullanılan her bir şeyin bir sigortaya ihtiyacı var.  Insurance Business Mag, dünya genelindeki film yapımcılarına hizmet sunan Chesterfield Insurance Brokers’ın film ve medya yöneticisi Derek Townshend ile konuştu. Townshend, üretim poliçesinde yer alan teminatlara ilişkin bilgi verdi. İşte sinemanın sigortaları:

Cast Sigortası

Yönetmen ve önemli oyuncular bu sigorta ile sigortalanıyor. Sigortalanan sinemacıların kaza ya da hastalık halinde çalışamaması durumunda sigorta şirketi zararı karşılar. Ölüm durumunda ise büyük bir sigorta talebi ortaya çıkar. Oyuncuların sigortası film kapsamındaki en zorlu sigortalardan biridir. Yönetmen ve oyuncuların sigortalı olabilmek için tıbbi muayeneden geçmesi gerekmektedir.

Negatif Sigortası

Prodüksiyon şirketlerinin filmi kaydettiği CD’ler ya da harddisk’ler koruma altına alınır. Filmin negatiflerine bir şey olursa aynı sahnelerin bir daha çekilmesi gerekebilir bu da önemli bir miktarda para ve zaman kaybıdır.

Mülk Sigortası

Işık ve kameralar gibi sahnenin arkasında yer alan tüm eşyalar ve giysiler bu sigorta kapsamında koruma altındadır. Örneğin sette çıkan bir yangın ciddi miktarda hem mala ve hem de işletmeye zarar verir.

Üretim Paketi Sigortası

Ekranda yer alan hayvanlar, dublörler veya ekranda yer almasa da üretim aşamasında kullanılan drone gibi teknolojik aletlerin de sigortası mevcut. Lüks yatlar ve jetler gibi pahalı araçlar için ise ilave teminatlar sunuluyor.

Diğer Sigortalar

Her oyuncunun ve film ekibi üyesinin de sorumluluk sorumluluk sigortası kapsamına alınması gerekmekte. Üçüncü şahısların mülklerine verilen zararlar için de genel sorumluluk sigortasına ihtiyaç var. Senaryo gereği ülke dışına çıkan oyuncular için de seyahat sigortası yapılmalı.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü