Dijital Dönüşümde Diğer Ülkelerden Öndeyiz

HDI Sigorta Yönetim Bilgi Sistemleri Grup Müdürü Emrah Çalık, dijitalizasyonda Türk sigorta sektörünün diğer dünya ülkelerine, hatta birçok Avrupa ülkesine göre ileride olduğunu ifade etti. Çalık, veriye erişim ve hasar operasyon sistemlerinin olgunluğu açısından sektörün oldukça gelişmiş olduğunu vurguladı.

HDI Sigorta Yönetim Bilgi Sistemleri Grup Müdürü Emrah Çalık, Türk sigorta sektörünün, dijitalizasyonun gerektirdiği altyapı konusunda diğer dünya ülkelerine, hatta birçok Avrupa ülkesine göre çok daha iyi durumda olduğunu ifade etti. ‘Veri’nin dijital dönüşümün olmazsa olmazlarından olduğunun altını çizen Çalık, “Sadece Sigorta Bilgi Merkezi bünyesinde merkezileştirilen veriyi bile bulamayan onlarca Avrupa ülkesi sayabilirim. Diğer veri kaynaklarını da dikkate aldığınızda ülke kıyaslamasında fark ciddi anlamda açılıyor” dedi.

“Bugün, satış yöntemleri açısından nihai tüketiciye çok fazla dokunmasak da poliçe, hasar operasyon sistemlerimizin olgunluğu üst seviyede. Türkiye’nin her köşesinden binlerce satış kanalı sigorta şirketlerinin sistemlerine erişerek anlık teklif alıp poliçeye dönüştürebiliyor, tahsilat işlemlerini gerçekleştirebiliyor, ofisinde poliçeyi basıp ya da elektronik ortamda müşteriye ulaştırabiliyor. Birçok Avrupa ülkesinde bu süreç halen posta yoluyla devam ediyor” diyen Çalık, diğer taraftan, sigorta sektörünün teknolojiyi kullanma yöntemlerinin de her geçen gün gelişip iyileştiğini dile getirdi.

“TEK EKSİK SÜREÇLERİN YENİDEN TASARLANMASI”

Sigorta sektörünün geçmiş 10 yılda gerçekleştirdiği değişim ve dönüşüm göz önüne alındığında, gelecek 5 yılın çok hızlı geçeceğini belirten Çalık, “Özellikle satış öncesi ve sonrasında teknolojinin kullanımını ele aldığınızda inanılmaz bir değişim var. Sigorta sektörünün bu alanda çok hızlı hareket edeceğini düşünüyorum. Bunu yapabilmek için ihtiyacımız olan teknolojiye sahip olduğumuza, sadece süreçlerin yeniden tasarlanması gerekliliğine inanıyorum” diye konuştu.

HDI Sigorta’nın teknolojik ve dijital yatırımlarından da bahseden Çalık şunları söyledi: “Başta acentelerimiz olmak üzere tüm satış kanallarımızın müşterilerimize daha hızlı ve verimli hizmet verecekleri altyapıları sunma adına yatırımlar ve projeler üzerinde çalışıyoruz. Aynı zamanda müşterilerimizin de platforma bağımsız erişerek işlemlerini tamamlayabilecekleri sistemler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“YATIRIMLARLA ACENTENİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ”

Çalık, acenteleri için yaptıkları teknolojik yatırımlarıysa şu şekilde anlattı: “Mevcut operasyonel sistemlerimizin yanı sıra acentelerimizin hayatını kolaylaştırdığını düşündüğümüz ve ELMA adını verdiğimiz raporlama portalımız var. Yine poliçe işlemlerini internete erişebildikleri her ortamdan gerçekleştirebildikleri WEB Kolay sistemimiz mevcut. Diğer tarafta acentelerimizi yaklaşık 15 milyon Facebook kullanıcısı ile buluşturduğumuz ve HDIBOT adını verdiğimiz Facebook Messenger platformumuz var. Bu platform Türk sigorta sektöründe bir ilk. Müşterilerimiz Facebook Messenger üzerinden HDI Sigorta ile sohbet ederek sadece iki soru ile 3 alternatifli teklifi 30 saniyede karşılaştırabiliyorlar. Acentelerini seçip poliçe işlemlerini tamamlayabiliyorlar.”

YENİ PROJELER YOLDA

HDI Sigorta olarak bir taraftan satış kanalları ve müşterilerini desteklerken diğer taraftan sektörde ilk uygulanan projeleri hayata geçirmek adına yoğun çalıştıklarını aktaran Çalık, yakın zamanda bunlara bir yenisini daha ilave edeceklerini, birkaç projenin de halihazırda gündemlerinde olduğunu kaydetti.

Tüm bu proje ve yatırımların iki temel amacı olduğuna değinen Emrah Çalık, “Birincisi, mevcut müşterilerimizi memnun ederek bizimle birlikte daha çok yürümelerini sağlamak. İkincisiyse, yeni müşterilere ulaşarak poliçe sayımızı ve prim büyüklüğümüzü artırmak. Bu iki noktadaki kritik başarı şirketimizin geleceğini oluşturuyor. Geçmiş 10 yıla baktığımızda; prim üretimini 8 kat, poliçe sayısını %156, oto dışı müşteri adedini %425, çalışan sayısını 2 kat, acente sayısını da 3 kat artıran bir şirketiz. Gelecekte de en az geçmiş 10 yıldaki gibi bir başarıya ulaşmak istiyoruz” dedi.

“SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ BÜYÜK”

HDI Sigorta için sosyal medyanın öneminin de büyük olduğuna dikkati çeken Çalık, “Bizim için sosyal medya, sadece görünür olma adına bulunduğumuz bir alan değil. HDIBOT ile müşterilerimiz sohbet edercesine işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Bugün için seyahat sağlık, trafik ve kasko sigortası gibi ürünleri için teklif alıp, en yakın acente tercihi ile poliçe satın alabiliyorlar. Ayrıca yeni hasar ihbarlarını HDIBOT üzerinden gerçekleştirip mevcut hasar dosyalarının durumlarını da öğrenebiliyorlar. Bunların ötesinde marka imajımızı güçlendirmeye, bağlılığı artırmaya yönelik, HDI ailesi takipçileri ile şirket içi ve dışından haberler ve duyurular, hediye kampanyaları, sponsorluk duyurularımız ile sürekli bir etkileşim sağlama çabasındayız. Amacımız takipçilerimiz ile sürekli ve olumlu etkileşimde kalmak” diye konuştu.

“STARTUP’LARI SEKTÖREL VERİYLE BULUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ”

HDI Sigorta’nın startup’lara önem veren bir şirket olduğunun altını çizen Çalık, konu hakkında şunları söyledi: “Startup’ların fikirlerinin daha çok dinlenmeleri gerektiğini düşünen bir yönetim anlayışımız var. Halihazırda iki projemizi startup’lar üzerinden ilerlettik. Yakın zamanda bir tanesini daha tanıtacağız. Şirket olarak startup’ların yenilikçi fikirlerini mevcut süreçlerimiz ile birleştirmeye bugün de gelecekte de açığız. Gelecekte daha çok startup ile bir araya gelerek bu genç arkadaşlarımızın fikirlerinden, teknolojiyi kullanma biçiminden şirketimizi yararlandırmak istiyoruz. Ancak bir diğer amacımız da startup’ları sektör hakkında bilgilendirebiliyor ve sektörel veri ile buluşturabiliyor olmak.”

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü