Müteahhitler İçin Tek Kredi Kapısı Banka Değil

Kefalet sigortasının teminat mektubu yerine geçmesinin Türkiye ekonomisine 500 milyar liralık ek kredi fırsatı anlamına geldiğini belirten TSB Başkanı Can Akın Çağlar, iş adamlarına seslenerek "Ey müteahhitler, artık kredi almak için artık tek kapı banka değil" dedi.

Eylül ayında torba kanun ile yapılan değişiklik ile kefalet sigortası artık banka teminat mektubu ile eşit hale geldi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından kefalet sigortası verme hazırlığına giren sigortacıların çatı yapılanması Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, kefalet sigortasının Türkiye ekonomisi için inanılmaz bir fırsat alanı yarattığını kaydetti. Bankalar şirketlere nakit kredilerin yanı sıra özellikle ihalelerde gerekli olan gayrinakdi kredi ve özellikle teminat mektubu da veriyorlar. Gayrinakdi kredilerin tutarı şu anda 639 milyar lira düzeyinde. Bunun da 478 milyar lirası teminat mektubu. Banka teminat mektubunu verdiği zaman bunun karşılığında aynı nakit kredilerde olduğu gibi en az yüzde 12 sermaye ayırmak zorunda. Ancak bankaların sermayeleri sonsuz değil. Şu anda bankaların ana sermayeleri toplamı 340 milyar lira, kredileri toplamı ise 2 trilyon 44 milyon lira. Sermaye yeterliliği yüzde 16.88.

Ancak tüm bankalarda bu rakam böyle rahat değil. Hatta birçok bankada yasal sınıra yakın. Banka eğer yeterli sermayesi yoksa ya yeni sermaye koymak veya 5 yıl vadeli sermaye benzeri kredi almak zorunda.

SERMAYE PAHALI HALE GELDİ

Habertürk gazetesinden Rahim Ak’ın haberine göre, aynı zamanda Türkiye’nin önemli bankacılık uzmanlarından birisi olan Çağlar’ın verdiği bilgiye göre şu anda bankaların sermaye benzeri kredinin Türk Lirası maliyeti yüzde 18, döviz cinsi maliyeti ise ortalama yüzde 10.5 düzeyinde. Türk bankaları ek kredi vermek için bu kredinin yüzde 12’si kadar sermaye benzeri kredi almak zorunda. Bu aynı zamanda bankaların yurtdışı borçlarını artırıyor. Türkiye’nin döviz borcu da şişiyor.

YARARLARI NE OLACAK?

  • 478 milyar liralık ek kredi imkânı sağlayacak
  • Bankaların yurtdışından sermaye benzeri kredi almasını ve döviz ihtiyacını önleyecek
  • Türkiye’nin dış borcu gereksiz şişmeyecek
  • Hem TL hem döviz faiz oranlarının yükselmesinin önü alınacak

478 MİLYAR TL EK KREDİ OLANAĞI

Çağlar, tutarı 478 milyar lirayı bulan teminat mektuplarının kefalet sigortasına doğru kayması durumunda bankaların sermaye yeterlilik rasyosunun rahatlayacağını ve Türkiye ekonomisinin bu rakam kadar ek kredi sağlama olanağına kavuşacağını ifade ederek “Türkiye ekonomisi için inanılmaz bir fırsat alanı doğdu” diye konuştu. Torba kanunun ardından teminat mektubu ile kefalet sigortasının aynı işleve kavuştuğunu hatırlatan Çağlar, kredi limitlerinin genişlemesi için sigorta şirketlerinin yeni bir kapı haline geldiğini dile getirdi. Şirketlere ve özellikle müteahhitler gibi teminat mektubu kullanan işadamlarına seslenen Çağlar, bankaların birçok şirkete açtığı kredi limiti kapasitesinin dolduğunu belirterek, “Ey müteahhitler kredi almak için artık tek kapı banka değil” şeklinde konuştu.

EN FAZLA 4 ALANDA KULLANILIYOR

ABD’de teminat ihtiyacının tamamı Avrupa’da ise %25’i sigorta şirketlerince karşılanıyor. Teminat mektupları en çok imalat, inşaat, enerji ve hizmet sektörlerindeki firmalar tarafından kullanılıyor.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü