İklim Değişikliğiyle Artan Risk Aynı Zamanda Sigortacılar İçin Fırsat

Generali Sigorta Teknik Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer, iklim değişikliğine ilişkin olarak "İklim değişikliği nedeniyle oluşacak doğal afetler büyük bir risk, ancak bununla beraber içerisinde ciddi bir fırsatı da barındırıyor. Eğer sigorta şirketleri tehlikenin büyüklüğünü sigorta sistemine dahil olmamış kişilere anlatabilirlerse sigortalılık oranı da hızla artacaktır" görüşünü dile getirdi.

Generali Sigorta Teknik Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer, iklim değişikliği sonucunda sel ve su baskını, fırtına, hortum ve dolu riskleri ile daha sık karşılaşmaya başladıklarını söyledi. Bu risklerin dolaylı sonucu olarak heyelan gibi risklerle de karşılaştıklarını belirtti.

İklim değişikliğine bağlı hasarların son yıllarda ciddi bir artış gösterdiğine dikkat çeken Tümer, “Ülkemizde özellikle sel, dolu ve kar ağırlığı hasarlarının hem adedi hem de şiddeti artıyor. Bunun en yakın örneği İstanbul’da temmuz ayında yaşanan sel ve dolu hadisesidir. Söz konusu dolu ve sel olayı binlerce araç, konut, işyerinin hasarlanmasına neden oldu” dedi.

Sadece ülkemizde değil, tüm dünya genelinde bu hasarların artarak devam edeceğini kaydeden Tümer, sözlerine şöyle devam etti: “Yaşanan doğal afetler dünyanın çeşitli ülkelerinde hem çeşitlilik hem de hasar gücüne göre değişiklik gösterse de, hem günlük hayatı hem de varlıkları ciddi olarak zarara uğratıyor. Son yaşananlar da bu öngörümüzün ispatı niteliğinde. Sigorta sektörünün gücü, hayatın devamlılığı için sigortalı olmanın önemi bu noktada yadsınamaz.”

İklim değişikliği nedeniyle oluşacak doğal afetlerin büyük bir risk olduğunu, ancak bununla beraber içerisinde ciddi bir fırsatı da barındırdığını dile getiren Tümer, “Eğer sigorta şirketleri tehlikenin büyüklüğünü henüz sigorta yaptırmamış bu sisteme dahil olmamış kişilere anlatabilirlerse yani bir farkındalık yaratabilirlerse sigortalılık oranının hızla artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

‘KAMU İLE ORTAK PROJELER GELİŞTİRİLMELİ’

Tümer ayrıca, sigorta şirketlerinin doğal afetlerde yaşanan zararları minimuma indirebilmek için sigortalılara özel tavsiyeler vermesi ve bu tavsiyelerin yerine getirilmesini sağlaması gerektiğini vurgulayarak, “Son olarak mutlaka kamu ile ortak projeler geliştirilmesi de ciddi fayda sağlayacaktır” dedi.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü