Cayanların %25’i Yeniden BES’e Girecek

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, otomatik katılımın hem BES hem sigorta ve tasarruf bilincine çok pozitif katkı yaptığını, bunun zamanla daha iyi görüleceğini söyledi. "Bu nedenle özellikle otomatik BES'i yeniden tanıtmalıyız. Bunun bir tasarruf aracı olduğunu daha iyi anlatmalıyız” diyen Obalı BES’te yapılması gündemde olan düzenlemeyi “Bu yıl cayanların yüzde 25'inin 2018'de yeniden sisteme gireceğini düşünüyoruz” sözleriyle değerlendirdi.

Vakıf Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Özgür Obalı, bireysel emeklilik sisteminin (BES) geldiği nokta, otomatik katılımın sürece katkısı ve bu konudaki yeni arayışlarla ilgili güncel açıklamalar yaptı. 1 Ocak’ta başlayan otomatik BES sürecine, bardağın dolu tarafından bakmayı tercih ettiklerini ifade eden Obalı, kısa sürede sisteme 3,5 milyon kişinin daha dahil olmasının önemli bir başarı olduğunu vurguladı. Dünya gazetesinden Serhat Aligil’in haberine göre, “Bu hem BES hem sigorta ve tasarruf bilincine çok pozitif katkı yaptı. Bunu zamanla daha iyi göreceğiz” diyen Obalı, şöyle devam etti: “Bu nedenle özellikle otomatik BES’i yeniden tanıtmalıyız. Bunun bir tasarruf aracı olduğunu daha iyi anlatmalıyız.

“Çünkü uzun vadede herkese fayda ve getiri sağlayacak bir sistem bu. Sektör de, sistemi yeni baştan öğreniyor. Müşteriyi dinleyip öğrenmek ve sistemle ilgili modeli bunun üstüne inşa etmek çok önemli. İlk girişten birikimleri uzun vadeli yönetmeye kadar olan süreçte müşteriye daha az iş düşecek şekilde sistemi tasarlamalıyız. Çünkü bize bir birikim emanet ediliyor.”

2019’U BEKLEMEYECEKLER

Otomatik BES’e ilgiyi artırmak için başlatılan ve büyük bir olasılıkla 2018 başında uygulamaya geçecek düzenlemelerle ilgili bilgi de veren Obalı, sektör olarak sigorta otoritesiyle yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Obalı, şu konulara dikkat çekti:

  • 2 ay olan cayma süresinin aynı şartlarla 6 aya çıkarılması öngörülüyor. Uygulama gösterdi ki, otomatik BES’in faydaları öğrenildikçe cayma oranı azalıyor.
  • Bu yıl cayma hakkını kullananların 2019’u beklemeden ve hak kaybı olmadan 2018’de yeniden sisteme dahil edilmesi de gündemde. Bu yönde önemli bir talep var. Bu yıl cayanların yüzde 25’inin 2018’de yeniden sisteme gireceğini düşünüyoruz.
  • Otomatik BES hesaplarında kaydi olarak görünen yüzde 25’lik devlet katkısı ve 1000 liralık tek seferlik katkının nemalandırılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor.
  • İşveren katkısının ise şu aşamada gündeme gelmeyeceğim düşünüyoruz.

18 YAŞ ALTI OLUMLU ADIM

18 yaş altı bireylerin sisteme dahil edilmesine yönelik çalışmanın da BES’e katkı vereceğini belirten Obalı, böylece bir aileden yüzde 25 devlet katkısı alacak kişi sayısının artacağını vurguladı. Ancak, bu uygulama için ’15 yaş’ın alt sınır olmasının düşünüldüğünü ifade eden Obalı, kendilerinin ise bir sınır olmamasını istediklerini söyledi. Ayrıca BES fonlarıyla ilgili 1 Ocak 2018’de başlayacak yeni yönetim sisteminin de sürece olumlu katkı yapacağım, rekabeti artıracağını kaydeden Obalı, otomatik BES’e 2018’de girecek şirket çalışanlarıyla ilgili dönemi ise şöyle yorumladı: “Daha küçük ölçekli şirketler sisteme gireceği için bankam olan şirketler daha öne çıkacak. Süreç onların üzerinden yürüyecek.”

KATILIMCI SAYISINDA İLK HEDEF 1,2 MİLYON KİŞİ

Şirketinin yeni hedefleri hakkında bilgi veren Genel Müdür Obalı, yılın ilk 10 ayında otomatik katılım dahil 890 bin kişiye yaklaşan katılımcı sayısını, 2018 yılının ilk çeyreği sonunda 1,2 milyon kişiye çıkarmak istediklerini açıkladı. Fon tutarında yıllık artış hedefi ise yüzde 25.2017’nin ilk 10 ayı sonunda şirketin devlet katkısı dahil fon tutarı 5,8 milyar lirayı aştı. Ayrıca yılın ilk 9 ayında 325 milyon liralık hayat primi üreten şirket, bu alanda da hızını artıracak. 2017’nin hayat branşı açısından başarılı bir yıl olduğunu ifade eden Obalı, özellikle prim iadeli ürünlerin ilgi gördüğünü, 2018yılında da canlılığın devam edeceğini belirtti.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü