Araç Sigortalarında Fiyat Artışı Tamirci Kadar

Son 5 yılda enflasyon yüzde 40 artarken konut sigortası yüzde 6.7, sağlık sigortası yüzde 45 ve 2015'teki zammın etkisiyle trafik ve kasko fiyatları ise yüzde 50 yükseldi. Trafik ve kaskoda fiyatlar ancak tamir fiyatı kadar arttı. Aynı dönemde araçların bakım ve onarım fiyatı yüzde 50 yükseldi.

2015’te gelecek yıllarda tazminat ödeme yükümlülüğü getirilmesinin ardından trafik sigortasına zam yapan ve ardından da prim tavanı ile karşılaşan sigorta sektörünün uzun vadede enflasyona paralel fiyat artışı gerçekleştiği ortaya çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜÎK) rakamlarına göre son 5 yılda genel enflasyon % 40.6 oldu.

ARTIŞ TAMİRCİ VE OTO FİYATI KAYNAKLI

Habertürk gazetesinden Rahim Ak’ın haberine göre, sigorta fiyatlarının ise konut sigortasında enflasyonun azımsanmayacak derecede altında sağlık, kasko ve trafikte ise neredeyse enflasyona paralel gerçekleştiği görüldü. Son 5 yılda konut sigortası yüzde 6.7 artabilirken sağlık sigortasında artış yüzde 44.8 ve trafikte ise artış yüzde 50.4 oldu.

Enflasyonun biraz üzerinde gerçekleşen kasko ve trafik sigortasındaki yükselişin esas olarak sigorta şirketlerinin en önemli maliyet kalemi olan tamir fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığı görülüyor. Çünkü kişisel ulaştırma araçlarının bakım ve onarımı da son 5 yılda gerek yedek parça fiyatlarının artışı gerek işçilik fiyatlarındaki yükseliş ile tam yüzde 49.8 tırmandı. Tamir bakım fiyatlarının özellikle 2011 yılından itibaren her yıl enflasyonun üstünde artış gösterdiği göze çarpıyor. Özellikle kaskoda araçların çalınması, kaybolması ve kullanılamaz hale gelmesinde sigorta şirketi aracı yenilediği için araç fiyatlarındaki yüzde 75.3’lük artış da sigortacının maliyetini şişirmiş görünüyor.

SAĞLIKTA HARCAMA YÜZDE 42.3 YÜKSELDİ

TÜİK rakamlarına göre konut sigortasının 2008’e kadar enflasyonun belirgin olarak üstünde seyrettiği 2008’den sonra ise ya enflasyonun çok altında arttığı veya düşüş gösterdiği dikkat çekiyor. 2014 ve 2015 yıllarında arka arkaya 2 yıl konut sigortası geriledi. Sağlıkta ise fiyat kararsız bir yapı çizerken 2004’ten 2010 yılına kadar çok düşük artışlar kaydettiği 2010’dan sonra ise 2014 hariç enflasyonun biraz üstünde artış kaydettiği görülüyor. Bunun nedeni ise yine sigortacının maliyetinin artmış olması. Çünkü son 5 yılda yüzde 44.8 artan sağlık sigortası fiyatları ağırlıklı olarak yüzde 42.3 artan sağlık harcamaları kaynaklı yükseliş kaydetti.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü