ABD’deki Kasırgalar Bizdeki Oto Primlerini Etkileyebilir

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, Türkiye'deki sigortacılık sektörünün 2017 performansına ilişkin yaptığı değerlendirmede iki faktörün negatif yönde etkisi olduğunu savundu. Bunlardan birinin iklim değişikliği olduğunu açıklarken diğerinin de zorunlu trafik sigortasına getirilen tavan ve havuz uygulaması olduğunu vurguladı. ABD'deki kasırgaların reasürans piyasasını etkileyeceğini, olası fiyat artışından Türkiye'deki sigorta sektörünün kaçamayacağını ve primlere yansıyacağını aktardı.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, Türkiye’deki sigortacılık sektörünün 2017 performansına ilişkin değerlendirmede bulundu. Koç, iki faktörün negatif yönde etkisi olduğunu savundu. İklim değişikliği kapsamında değerlendirilen dolu ve sel felaketleri ile ABD ve Karayip Adaları’nı vuran kasırgaların piyasayı orta vadede etkileyeceğini belirtti. Sektörü diğer etkileyen uygulamanın ise kamu müdahalesi olduğunu açıkladı.

İlhami Koç, sektöre yönelik kamu müdahalesinin Türkiye’de ilk defa uygulandığını vurguladı. 2017 yılı içinde Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat ve havuz uygulamasının ardından tıbbi kötü uygulama için ayrıca havuz oluşturuldu. Kamu devreye girdi ve fiyatlara müdahale etti.

HIM olarak geçen Harvey, Irma ve Maria kasırgalarından gelen hasarın reasürans piyasasını etkiledi. Koç, Türkiye’deki sigorta sektörünün de bundan etkileneceğini, fiyatların artacağını belirtti. Koç, iklim değişikliği kaynakları kasırgalarının hasarın arttığını, Türkiye’de de sel ve dolu kaynaklı ciddi hasarların oluştuğunu hatırlatarak şirketin ve sektörün buna hazırlıklı olmadığını belirtti. Koç, “Dolu ve sel hasarı fiyatlara hemen yansımaz. Doğal afetlerin devam edeceği beklentisiyle fiyatlara yansıması bekleniyor” diye konuştu.

Gündemde olan "OTO DASK” düzenlemesine de değinen Koç, şirketlerin bu sigortadan kâra geçmeyeceğini ama DASK yaptırana satılacak diğer ürünlerle sektöre pozitif yönlü etkisi olacağını kaydetti.

İlhami Koç, 2017’yi değerlendirirken “Trafiği bir kenara koyarsak %19’lar civarında bir büyüme var” ifadesini kullandı ve şirketin büyümesinin sektörle paralel olacağını, rakamların buna işaret ettiğini aktardı.  

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü