TARSİM’den Basın Açıklaması

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), medyada yer alan operasyon haberlerine ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Dün TARSİM’i zarara uğrattıkları belirtilen, aralarında eksperlerin de bulunduğu şüphelilere yönelik operasyon düzenlendi. Şüphelilerin TARSİM’i zarara uğrattığı belirtilse de haber “TARSİM’e operasyon” başlığıyla duyuruldu. TARSİM tarafından yapılan basın açıklamasında bu durum eleştirildi ve “İçerikte TARSİM’in mağdur edilen ve zarara uğratılan taraf olduğu belirtilmesine karşın, ilgili haber kamuoyunu yanıltan bir başlıkla aktarılmıştır” dendi.

TARSİM’in basın açıklamasının tamamı şöyle:

2005 yılında 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu ile kurulan ve ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), kuruluşundan itibaren kamuoyu nezdinde şeffaflığa ve bilgi akışında sürekliliğe yüksek düzeyde önem vermektedir. Bu nedenle, bugün basın yayın organlarında yer alan haberle ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

İlgili haberde özetle, Batman merkezli 5 ilde operasyon düzenlendiği, aralarında eksperlerin de bulunduğu ve haklarında gözaltı kararı bulunan şüphelilerin, TARSİM’i zarara uğrattıklarının belirlendiği ifadelerine yer verilmiştir. Ancak içerikte TARSİM’in mağdur edilen ve zarara uğratılan taraf olduğu belirtilmesine karşın, ilgili haber kamuoyunu yanıltan bir başlıkla aktarılmıştır.

Adli makamlara intikal eden olay yakın takibimizde olup, gereken çalışmalar işbirliği içinde sürdürülmektedir.

Bir kamu havuzu olarak ülkemiz tarımına ve üreticisine 10 yılı aşkın süredir dürüst, açık, güvenilir ve hesap verebilen bir anlayış çerçevesinde hizmet sunan TARSİM, örnek gösterilen bir kurum olma vizyonuyla, şimdiye kadar hukuka aykırı bir durum içinde yer almamıştır, bundan sonra da yer alması asla mümkün değildir.

Bu nedenle, TARSİM’in söz konusu haberde kamuoyunu yanıltan ve kurumsal itibarı zedeleyen bir başlıkla birlikte yer almasını üzüntüyle karşılamaktayız.

Yürütülen savcılık soruşturmasında gizlilik kararı olması nedeniyle, soruşturmanın seyrine göre ilerleyen süreçte gereken bilgilendirmeler yapılacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

TARSİM

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü