DASK Otomatiğe Bağlanacak

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, düzenli abonelikleri olan tüm binaların otomatik sigortalanmasını sağlayacak bir çalışma başlattıklarını, prim tahsilatı için mekanizma tesis edileceğini söyledi. Şimşek "Zorunlu deprem sigortası olan ve primlerini düzenli ödeyen vatandaşlarımıza yönelik herhangi bir işlem yürütülmeyecek" dedi.

Deprem sigortasının yaygınlaşması için yeni mekanizma kuruluyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’de 2000-2017 döneminde düzenli ve sürekli zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranının yüzde 2 düzeyinde olduğuna dikkat çekti.

Habertürk’ün haberine göre, “Bu oran çok düşük” diyen Şimşek düzenli, süreklilik arz edecek şekilde deprem sigortasının yaptırılması ve bunun tüm ülkeyi kapsayacak seviyeye çıkarılması amacıyla Hazine olarak çalışma başlattıklarını kaydetti.

Düzenli abonelikleri olan tüm ev ve binalara sigorta yaptırma çağrısında bulunulacağını aktaran Şimşek şöyle konuştu: “Mevcut poliçesini yenilemeyenleri de uyaracağız. Uyarıya cevap vermeyenler, otomatik sigortalanacak ve prim tahsilatının yapılması için mekanizma tesis edilecek.” Şimşek, bu süreçte, sigorta şirketleri ve en etkin dağıtım kanalı olan acentelere de büyük görev düştüğünü belirtti.

İKİ KONUTTAN BİRİ SİGORTALI

Türkiye’de çok büyük can ve mal kaybına neden olan 1999 Marmara Depremi’nden sonra, afet zararlarının en aza indirilmesi amacıyla zorunlu deprem sigortası sunan Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) kurulduğuna işaret eden Şimşek, kurumun 2000 yılından bugüne faaliyette olduğunu anımsattı. Yapılan çalışmalar sayesinde bu yıl itibarıyla zorunlu deprem sigortası yaptıranların 8 milyonu, sigortalılık oranının ise yüzde 46 seviyesini aştığını dile getiren Şimşek, Türkiye’de yaklaşık her iki konuttan birinin sigortalı olduğunu bildirdi.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü