“İklim Değişikliği, Bütün Risklerin Önüne Geçti”

Tarım sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, “İklim değişikliği nedeniyle oluşan riskler bugün bütün risklerin önüne geçti. Birçok uluslararası rapor bunu teyit ediyor. Tezat iklim olayları artıyor. ‘Hiç don görmedik’ denen yerlerde don, ‘kuraklık görmedik’ denen yerlerde kuraklık oluyor. Çiftçimizin artık daha dikkatli olması gerekiyor” dedi.

TARSİM Genel Müdürü Satoğlu, Manisa’da tarım sigortalarının güncel durumu ve yeni çalışmaları hakkında açıklamalar yaptı. Bölgenin meyve sebze üretiminde büyük bir paya sahip olduğunu ifade eden Satoğlu, TARSİM’in temel amacının tarım ekonomisinin sürdürülebilirliğini sağlamak olduğunu kaydetti.

Milliyet gazetesinden Kadife Şahin‘in haberine göre, Satoğlu, iyi kurulan bu yapının kısa sürede çok başarılı sonuçlar elde ettiğini söyledi. Türkiye’de 1957’den bu yana tarım sigortalarının geçerli olduğunu belirten Satoğlu, “Tarım ürünlerinde sigortalılık oranı 2005’te TARSİM kurulana kadar yüzde 0.5 gibi düşük oranlarda kaldı. Bugün tarım ürünlerinde yüzde 20’ye yaklaşıyoruz. Yıl sonunda bu orana ulaşmayı hedefliyoruz. Örnek aldığımız İspanya’da bu oran 35-40 yılda yüzde 35’e ulaştı. Biz kısa sürede iyi ve hızlı yol aldık. Daha da gelişecek. Devletin bu modelin arkasında olması ve bunu her fırsatta ortaya koyması en büyük avantajımız” dedi.

Uygulamalarının yurtdışında ilgiyle izlediğini belirten Satoğlu, 20-25 ülkeye danışmanlık verdiklerini, Azerbaycan’ın TARSİM modelini kopyalamak için çalıştığını söyledi. Satoğlu’nun verdiği bilgiye göre TARSİM bu yılı 1.6 milyar liralık primle tamamlayacak. Hasar ödemesi 900 milyon lirayı bulacak.

SİGORTADA YENİ AŞAMA

Yeni uygulamalar hakkında da bilgi veren Satoğlu, ‘İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’ ile tarım sigortalarının önemli bir aşamaya taşındığını ifade ederek şöyle devam etti:

“Sezona gecikmeli girdik. 20 günlük bir zamanı kullanabildik. Buna rağmen 409 ilçede 70 bin poliçe satıldı. Önümüzdeki sezon çok daha iyi olacak. Bu sigortaya dahil ürünleri artırıyoruz. Arpa, yulaf, çavdar ve tritikale de kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak. Verim sigortasında yeni bir aşamaya geçiyoruz.İklim değişikliği nedeniyle tarım sigortalarının önemi daha da artıyor. Çünkü bu değişikliklere en açık sektör tarım. İklim değişikliği nedeniyle oluşan riskler bugün bütün risklerin önüne geçti. Uluslararası raporlar bunu teyit ediyor. Tezat iklim olayları artıyor. ‘Hiç don görmedik’ denen yerlerde don, ‘kuraklık görmedik’ denen yerlerde kuraklık oluyor. Çiftçimizin artık daha dikkat olması gerekiyor. Eski alışkanlıktan vazgeçilmeli.”

“HAYVAN EŞGALİ TOPLUYORUZ”

Tarım sigortaları açısından hayvancılık sektöründeki durumla ilgili bilgi veren Yusuf Satoğlu, bu branşta sigortalılığın yüzde 6-7 oranında kaldığını söyledi. Bunun temel nedeninin işletme büyüklükleri olduğunu belirten Satoğlu, “Türkiye’de işletmeler genel olarak çok küçük. Bu sigortayı olumlu etkiliyor. Ancak son yasal düzenlemeler sonrası çiftçilerin kredi alırken hayvanlarını da teminat olarak gösterebilmesi poliçe sayısını artırmaya başladı” dedi. Bu nedenle hayvanlar için hırsızlık teminatı verdiklerini de açıklayan Satoğlu, bu branşta suistimallerin olmaması için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Satoğlu, “Örneğin sigortalama aşamasında hayvan eşgallerini topluyoruz: Fotoğraflarını çekip, küpe numaralarını alıyoruz. Geniş bir veri tabanı oluşuyor” diye konuştu.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü