Eğitim Sigortalarının Payı Zamanla Artacak

Yeni eğitim dönemi önümüzdeki hafta başı açılacak okullarla başlayacak. Tüm anne babaları bir telaş almış durumda. Okula hazırlık alışverişinin yanında, iyi bir eğitim için gereken mevcut bütün maddi imkanlar seferber ediliyor. Her gün artan okul masrafları ise velileri iyi bir eğitim ile maddi imkanlar arasında çoğu zaman zorluyor. Sigorta sektörü de, uzun eğitim süresiyle ilgili alternatif arayanlara özellikle maddi konularda hayat sigortası poliçeleri sunuyor. Garanti Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer’le eğitim sigortaları hakkında konuştu.

Ailelerin planlarını daima çocuklarının iyi eğitim alarak kendilerine parlak bir gelecek çizmeleri üzerine kurguladığını hatırlatan Göçer, eğitim hayatının, uzun süreli ve masraflı bir yolculuk olduğunu vurguladı. Göçer, “Çocukların iki yıl ana okulu, 12 yıl ilkokul-lise, dört yıl üniversite ve hatta iki yıl da yüksek lisans olmak üzere yaklaşık 20 yıllık eğitim hayatı için aileler ciddi bütçelere ihtiyaç duyuyor. Elbette her ailenin gelir seviyesi, yaşam standardı ve çocuk sayısı gibi nedenlere bağlı olarak ortalama okul yılı masrafı fark edebiliyor. Ayrıca okulun devlet okulu veya özel okul olması gibi belirleyici etkenler de önemli” dedi.

Poliçede 40 bini geçtik

Bu noktada, hayat sigortaları içinde yer alan eğitim sigortalarının önemli araç olduğunu vurgulayan Göçer, ancak kişisel taleple satılan bu tür ürünlerin sigorta pazarındaki payının Türkiye’de oldukça düşük olduğunu söyledi. Göçer şöyle devam etti: “Ancak son yıllarda anne babaların çocuklarının eğitimlerini garanti altına almak için bu ürüne daha çok ilgi gösterdiğini görüyoruz. Şirket olarak çok uzun yıllardır eğitim sigortasını müşterilerimize sunuyoruz. 2016 yılında satış adedimiz bir önceki yıla göre yüzde 83 arttı.

Sektörde kaç tane eğitim sigortası satıldığı yayınlanmıyor ama bizim 40 binden fazla eğitim sigortası poliçemiz var. Bu yıl sattığımız poliçelerden elde ettiğimiz primlerin yüzde 5’i eğitim sigortasından geliyor ve bu payın önümüzdeki dönemde artacağını tahmin ediyoruz.” Göçer, şirketinin hazırladığı paketler üzerinden bu sigortanın fiyatlarıyla ilgili de bilgi verdi:

Kolay ulaşılabilir sigorta

“Örneğin çocuğunun önünde 12 yıl eğitim süresi ve yıllık 30 bin lira eğitim masrafı olan 35 yaşındaki bir velinin 12 yıl için ödeyeceği toplam prim tutarı 4 bin 725 lira ve bunu 525 liralık 9 taksitte ödeyebiliyor. Velimizin yüzde 27’lik vergi diliminde olduğunu da varsayarsak, taksitlerin 383 liraya düştüğünü görüyoruz. Yani primin yüzde 27’sini devlet ödüyor. Eğitim sigortasının yararlarına ve kapsamına baktığımızda ihtiyaca yönelik bu ürüne sahip olmak oldukça kolay ve ulaşılabilir.”

Eğitim sigortasıyla şirketinin sunduğu teminatlarla ilgili de örnekler veren Göçer, “Temel olarak vefat ve maluliyet teminatları var. Ayrıca teminat seçeneği dışında TL ya da döviz bazlı sigorta yaptırmanız mümkün. Esnek poliçeler tasarlıyoruz. Örneğin, öğrencinin yıllık eğitim masrafl arının 10 bin lira olduğunu ve 8 yıllık bir eğitim süresi kaldığını düşünürsek; ilk yılın teminatı 80 bin lira olarak belirlenir. İkinci sigorta yılında ise teminat 70 bin liraya düşer. Bu şekilde sigorta teminatı her yıl eşit tutarda azalarak, kalan eğitim gideri tutarını kapsayacak şekilde maddi güvence oluşur” şeklinde konuştu.

"Geri ödeme imkanı sunuyoruz"

AvivaSA Emeklilik ve Hayat, kısa süre önce eğitim sigortası pazarına “Eğitimde İyi İhtimallerin Sigortası” adıyla yeni bir paket sundu. Bilgi veren Üst Yönetici (CEO) Fırat Kuruca şunları anlattı: “Bu ürünümüz poliçede belirtilen sigorta süresi boyunca, vefat veya kaza sonucu vefat gibi riskler gerçekleşmezse, tahsil edilen primlerin tamamının poliçe sahibine geri ödenmesi gibi çok önemli bir özelliğe sahip. Buna ek olarak Sürekli Eğitim Sigortası ürünümüz de, yine uzun süreli eğitim sigortası ürünlerimizden biri. Dolar ve euro bazında teminat seçme özelliğine sahip. Ürün kapsamındaki vefat ve maluliyet teminatları ile bu ürün, ister çocukları, ister torunları veya başka yakınları olsun; bir çocuğun eğitim giderlerini karşılamakta olan tüm bireylere sunuluyor.”

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü