Avrupa Sigorta Federasyonu ndan Türkiye ye Uyarı

Avrupa Sigorta Federasyonu (Insurance Europe), Endonezya, Türkiye ve Arjantin'de bir dizi koruma önlemi konusunda uyarıda bulundu.  Endonezya makamları tarafından koruma amaçlı alınan önlemler, Endonezya sigortacılarından motor, sağlık, kişisel kaza, kredi, hayat ve kefaletle ilgili tüm reasüransın yerli Endonezya reasürörlerine getirilmesini zorunlu kılıyor. Bu hükümler yalnızca Avrupa rehin / sigortacılar için bir pazar erişim engeli olduğuna dikkat çeken Insurance Europe, aynı zamanda yerel pazarda ekonomik gelişme için önemli derecede olumsuz sonuçlar doğuracağını riskin çeşitlendirilmesi olasılığını azaltacağını belirtti.

Insurance Europe, Türkiye sigorte sektörü için çok dikkat çekici bir uyarı yayınladı. Federasyon, zorunlu trafik sigortasında düzenleyici çerçeve için yapılan son değişiklik ve önerilerin, ekonomik temelde ve uygun işletme ve risk yönetimi uygulamalarıyla iş yapmaya devam etme kabiliyetini ciddi şekilde tehdit ettiğine vurgu yaptı.Yapılan açıklamada, "Özellikle, Nisan 2017'de alınan tavan fiyat uygulaması ile fiyatların maliyetlerin altına düştü. Bu durum Avrupalı ​​oyuncular için önemli kayıplara neden olacaktır" denildi. Türk sigorta sektöründe çok hasaryapan araçlara yönelik rekabeti azaltan bir havuz sistemi başlattıldığına da dikkat çekildi.

Fedarasyon, Arjantin için ise, faaliyet gösteren sınır ötesi reasürörlerle ilgili kısıtlamaların endişe verici olduğu belirtilirken, "Arjantinli sigortacılar için uluslararası reasüransa erişim imkânı sağlanmasına yönelik olumlu adımlar atılmış olmakla birlikte, bu değişimin hızı halen çok yavaştır ve tedbirler piyasanın tam olarak serbestleşeceği öngörümüzü engelliyor" denildi.


 

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü