Afetlerin İlk Yarı Bilançosu 53 Milyar Dolar

 

Aon Benfield'ın felaket model geliştirme ekibi Impact Forecasting, 2017 yılının ilk yarısı için doğal afetler raporunu yayımladı. Raporda ekonomik kayıpların küresel olarak ne kadar gerçekleştiğini ortaya koyuldu. "Global Failast Recap: 2017'in İlk Yarısı" raporuna göre, yılın ilk altı ayında doğal afetlerden kaynaklanan küresel ekonomik zararlar 53 milyar ABD doları olarak tahmin edildi. İyi haber, bu rakam 122 milyar dolarlık 10 yıllık ortalamadan % 56 daha düşük.

Sigortalı kayıplarda ise ön tahminler 22 milyar ABD dolarına, yani 10 yıllık ortalama 34 milyar ABD dolarına göre % 35 daha düşük seviyelere geriledi. Şiddetli konveks fırtınalar (SCS), sigorta kayıplarının çoğunu (17 milyar ABD doları üzerinde) meydana getirdi ve bu kayıp toplamının% 78'ini oluşturdu. Rapora göre, SCS'nin tehlikesi, ekonomik temelde (yaklaşık 26 milyar dolar) en yüksek felaket türü oldu ve toplam tutar içinde % 48'ini oluşturdu. Kayıpların büyük bir kısmı ise ABD'de yaşandı.

Raporda can kayıplarına da yer verilirken, doğal afetler yılın ilk yarısında en az 2.782 kişi hayatını kaybetti. Rapora göre, bu 1986'dan bu yana en düşük rakam. Doğal felaketler arasında en ölümcülleri, sel felaketi olurken sellerde en az 1,806 hayatını kaybetti. Etki Tahmin Direktörü ve meteorolog Steve Bowen, 2017 yılının ilk altı ayında gerçekleşen doğal felaket olaylarından kaynaklanan parasal harcamaların hükümetler ve dünyadaki sigorta sektörü için zorluklara neden olduğunu söyledi.


 

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü