Covid-19 sağlık sigortasının önemini hatırlattı

Groupama Sigorta, yılın ilk sekiz aylık döneminde Herkes için Sağlık Sigortası (HİSS) adını verdikleri TSS poliçesine sahip sigortalı sayısını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 64 arttırdı ve 25 bine yakın poliçe sahibine ulaştı. Groupama Sigorta, aynı dönemde prim üretimini ise bir önceki yılın ilk sekiz ayına göre neredeyse üç kat arttırarak 53,3 milyon TL yükseltti.

Sağlığın herkes için önemine değinen Groupama Sigorta Sağlık Grup Müdürü Elvan Atalay, TSS’de henüz istenilen seviyenin yakalanmadığını ancak gelişme olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“SGK verilerine göre Türkiye’de sosyal güvenceye sahip 25 milyondan fazla çalışan var. Buna karşın tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesine sahip kişi sayısı sadece 2,5 milyon seviyesinde. Bu sayı pandemiden önce, yani 2019 yılsonunda 1,3 milyondu. Covid 19 sağlık sigortalarının önemini herkese hatırlattı. Sektör de salgın döneminde önemli sorumluluk aldı. Pandemi aslında özel sağlık sigortası poliçelerinin çoğunda istisnaydı. Buna rağmen hem SGK’nın üzerindeki yükü paylaşmak hem de sigortalılara destek olmak için sigorta şirketleri pandemi giderlerini sorumluluk alarak karşıladı. Tamamlayıcı sağlık sigortaları (TSS) yalnızca sigorta şirketleri için değil, aynı zamanda sigortalılar için de önemli bir avantaj. TSS’de poliçe sahipliği artarsa, bu durum genel sağlık sistemine de olumlu yansır böylece devlet, şehir ve üniversite hastanelerinde yoğunluklar azalır. Bu anlamda sigortacılar olarak TSS’yi daha fazla duyurmayı ve TSS sahibi kişi sayısını artırmayı hedefliyoruz.”

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü