Sigma Raporu Yayımlandı 2017 Yılında Sigortalı Afet Hasar Rekoru Kırıldı

 

İsviçre'nin reasürans devi Swiss Re'nin yayımladığı Sigma raporuna göre, 2017 yılında meydana gelen afetlerin yarattığı toplam ekonomik hasar 337 milyar dolar iken sigortalı hasar 144 milyar dolar olarak kayda geçti. Sigortalı hasarın Sigma tarihinde kaydedilen en büyük hasar olduğu vurgulandı.

İsviçre’nin reasürans devi Swiss Re, sigorta sektörünün yakından takip ettiği Sigma raporunu yayımladı. Rapor 2017 yılında yaşanan doğal ve insan kaynaklı felaketlere odaklanıyor ve bunların yarattığı sigortalı ve ekonomik hasarlara ilişkin hesaplamaları içeriyor.

Resmi internet sitelerinden yayımladıklar Sigma raporuna göre, 2017 yılında meydana gelen doğal veya insan kaynaklı toplam ekonomik kayıp 337 milyar dolar oldu. Bu hasarın yarısına yakınının ise sigortalı olduğu vurgulandı. 144 milyar doları bulan sigortalı hasarın, bu güne kadar Sigma’nın kaydettiği en büyük hasar olduğu vurgulandı. Geçen sene bu rakam 56 milyar dolarak hesaplanmıştı. Bu hasarın çoğunu oluşturan ve HIM olarak da tarif edilen Harvey, Irma ve Maria kasırgaları 92 milyar dolarlık sigortalı hasara sebep oldu. 2005 yılında özellikle ABD’yi vuran Rita, Katrina ve Wilma kasırgaları 100 milyar dolardan daha fazla sigortalı hasara sebep olmuştu.

Sigortalı hasarda en büyük kalemlerden biri de orman yangınları. Tüm dünyadaki orman yangınlarından kaynaklanan sigortalı hasar, 2017 yılında 14 milyar doları buldu. Öte yandan 2017’de felaket olaylarında 11 binden fazla insan öldü veya kayboldu. 

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü