Türkiye Sigorta Birliği Sponsorluğunda Güvenli Sürüş Kuralları Eğitimi

 

Türkiye Sigorta Birliği sponsorluğunda İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği Güvenli Sürüş Kuralları Eğitimi’nin ilki Ankara’da düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi. Trafik polisleri ve kaza yapan sürücülerin katıldığı eğitimin açılışı konuşmaları Vali Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gerçekleştirildi.

Ülkemizde trafik kazalarının azaltılmasına yönelik çalışmalara verdiği destek çerçevesinde Türkiye Sigorta Birliği’nin de sponsor olarak katkıda bulunduğu eğitimde doğru araç kullanımına dikkat çekildi. Trafik kazalarında sürücü kusurlarının payının yüksek olmasının bu konuda önlem alınmasını gerekli kıldığı, bu nedenle bu eğitimlerin önem arz ettiği vurgulandı. Türkiye Ampute Milli Futbol Takımı Oyuncusu Fatih Şentürk ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Trafik Hizmetleri Başkanlığı adına Başpolis Memuru Fikret Gündüz’ün de yer aldığı eğitimde, ünlü sanatçı ve radyocu Kadir Çöpdemir trafik kazalarını kendi yorumunu katarak işledi.

“Her yıl 1 milyon insan trafik kazasında ölüyor”

Konuşmasında trafik kazalarıyla ilgili rakamlara ve araştırmalara dikkat çeken Vali Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, ‘‘Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre trafik kazalarında her yıl 1 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor ve 50 milyondan fazla insan yaralanıyor. Bu nedenle trafik kazaları Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir halk sağlığı sorunu olarak görüyor. Ülkemizde ise 2017 yılında meydana gelen trafik kazalarında 3 bin 535 kişi olay yerinde hayatını kaybetti, 303 binden fazla kişi de yaralanmıştır. Kişisel ve sosyal hayatımızı bu kadar derinden etkileyen bu sorunun tek başına trafik polisi ile çözülmesi mümkün olmayan bir gerçektir. Bu konuda sivil toplum ve vatandaşlarımızın işbirliği içerisinde çalışması büyük önem arz ediyor. Trafik kazaları ortak bir sorundur. Yıl geçtikçe ölümlü kazalardaki azalmalar mutluluk verici. Uyguladığımız bu eğitiminde bu azalmalara katkı sağlamasını temenni ediyorum’’ dedi.

“Trafik kazalarında insan dışı kusurların toplamı yüzde 1,3”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yaptığı konuşmada, ‘‘2017’deki kazalarda insan dışı kusurların toplamı yüzde 1,3. Trafikte yeni hedefimiz, trafikteki insanı, insanımızın trafikteki davranışını değiştirmektir. Ülkemize baktığımızda 100 bin araca düşen ölü sayısında, 2008’de 100 kabul edersek, 2017 sonuna ulaştığımızda yarı yarıya bir azalış söz konusudur. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma olarak ortak bir strateji oluşturduk Bu stratejiyle yollarda trafik polisi ve jandarmanın görünürlüğünün artması kaza oranlarının azalmasında büyük katkı sağladı. Denetimler ve farkındalık arttıkça kayıpların azalacağı açıkça görülmektedir. Trafikte dikkat artık bir tercih değil zorunluluktur. Bu farkındalığı hep birlikte oluşturmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Trafik kazaları memleket meselesi”

Açılış konuşmasında Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, Birlik olarak kaza frekans yüksekliği olduğu bilinciyle trafik kazaları konusunda önemli bir paydaş olarak kendilerini sorumlu hissettiklerini ve trafik kazalarının azaltılmasını bir memleket meselesi olarak gördüklerini paylaştı. Çağlar ayrıca, İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda yürüttüğü ve yürütecekleri tüm projelere Birlik olarak destek vereceklerini belirtti.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü