Başarılarımızın Sınırlarını Zorluyoruz

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, “İklim değişikliklerinin yol açtığı felaketlerin olumsuz etkisine rağmen başarılı bir yılı geride bıraktık" dedi.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, I. Genel Müdür Yardımcısı Filiz Tiryakioğlu ve Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Gören, 2017 yılı sektör sonuçları, şirket performansı ve 2018 yılı beklentilerini paylaşmak için basın mensupları ile bir araya geldi.

Sektörün genel görünümü hakkında bilgiler veren İlhami Koç, 2017’de 39 milyar 711 milyon liralık prim üretimi gerçekleştirildiğini vurgularken, aynı dönemde Anadolu Sigorta’nın pazar payının yüzde 11,8, prim üretiminin ise 4 milyar 671 milyon TL olduğunu ifade etti.

Anadolu Sigorta’da en yüksek prim üretilen branşın, 1 milyar 342 milyon TL ile Kara Araçları Sorumluluk Sigortası olduğunu söyleyen Koç, “Geçtiğimiz yıl, Kara Araçları (Kasko), Yangın ve Doğal Afetler, Mühendislik, Genel Sorumluluk, Nakliyat ve Su Araçları branşlarında sektör lideri olduk” dedi.

İlhami Koç, 2017’nin iklim değişikliklerinin etkisini daha net görülmeye başladığı bir yıl olduğunu hatırlatarak, “Meksika körfezinde üstü üste oluşa Harvey, Irma ve Maria kasırgalarının yarattığı sigorta hasarı 92 milyar doları buldu. Bu bölgede her yıl kasırgalar oluşuyordu ancak yıllık ortalama sigorta hasarı tutarı 11 milyar dolar civarında kalıyordu. Hidro meteorolojik olayların ülkemizde de etkisini gördük. Yıla, kar ağırlığı hasarlarıyla başladık, yaz aylarına geldiğimizde ise gündemimize sel ve dolu hasarları girdi. Sadece 18 ve 27 Temmuz’da İstanbul’da yaşanan sel ve dolu felaketlerinin şirketimize etkisi 80 milyon TL oldu” dedi.

İlhami Koç, 2017’nin bir hasarlar yılı olmasına rağmen karlılık ve prim artışı dengesini başarıyla uyguladıklarını belirtti. Koç, “2016 yılında 88 milyon TL olan net karımız %110 artarak 184,2 milyon TL’ye ulaştı. Özkaynak karlılığımız da son 5 yılda ilk kez çift haneli rakamlara çıkarak, %17,7 seviyesine yükseldi” dedi.

Anadolu Sigorta mali performansının borsada işlem gören hisse fiyatlarına da yansıdığını vurgulayan Koç, “2017 yılında BIST-100 endeksi %47 oranında artarken Anadolu Sigorta hisseleri %61 arttı. Borsa endeksine göre olumlu yönde ayrışmamız bu yıl da devam ediyor. 30 Mart 2018 itibariyle, piyasa değerimiz 2,1 Milyar TL’ye ulaştı.”

2017’de 6 yeni ürünü hizmete sunduk

Koç, halihazırda 1.200 çalışan, 2 bin 314 acente ve 5 bin 876 acente çalışanıyla, 3,5 milyon müşteriye hizmet verdiklerini belirtti. Anadolu Sigorta geçtiğimiz yıl tüketicilere; Tam Bakım Trafik Sigortası, Hesaplı Kasko Sigortası, Volkswagen Kasko Sigortası, Mehmetçik Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Site /Apartman Yönetimi Ortak Alan Paket Sigortası ve siber risklere karşı Türkiye’de ilk niteliğindeki Bireysel Siber Güvenlik Sigortası ürünlerini sundu.

Hem müşterilere hem acentelere hız ve kolaylık sağlıyoruz

Anadolu Sigorta, geçen yıl yapay zeka ve robot teknolojilerine yaptığı yatırımlarla da gündeme geldi. İlhami Koç, teknoloji yatırımlarının 2017 yılında 10,2 Milyon dolar olduğunu, çalışanların yaklaşık yüzde 20’sinin de teknoloji ile ilgili departmanlarda görev yaptığını söyledi. İlhami Koç, Anadolu Sigorta’nın yaptığı bu yatırımlarla müşteri deneyimini de yukarı taşıdığını belirtti.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü