XL Group’u Satın Alan Axa Fırsatları Gerçeğe Dönüştürüyor

 

Fransız sigorta devi Axa'nın CEO'su Thomas Buberl, reasüransta ve ticari elementer branşında önde gelen şirketlerinden biri olan XL Group'un satın alınmasıyla ilgili olarak "şirketin ideallerinin gerçeğe dönüştürme fırsatı yakaladıklarını, Axa'nın artık ticari sigortalarda ve reasüransta büyük bir oyuncu olduğunu söyledi.

Axa, ticari elementer branşında önde gelen sigorta şirketlerinden XL Group’u 15.3 milyar dolara satın alarak bu alanda dünya lideri konumuna yükseldi. Mart ayının başındaki bu satın almadan sonra Fransız sigortacının hisselerinde bir nebze düşüş yaşandı.

Konuyla ilgili olarak Financial Times’a değerlendirmelerde bulunan Axa’nın CEO’su Thomas Buberl, ilerleyen günlerde yatırımcıların hisse geri alımlarına başlayacağını söyledi. Buberl, “Daha küçük çaplı satın almalara bakıyorduk. Açıkçası aklımızda XL yoktu. Ancak ideallerinizi gerçeğe dönüştürme fırsatı gelince stratejik bir karar vermeniz gerekebilir” dedi.

Buberl ayrıca, devralmanın, özellikle XL’nin ABD’de ve reasüranstaki konumunu düşününce, Axa’nın hayat dışı branşlarda operasyonlarını büyütme stratejisiyle uyumlu olduğunu ifade etti. Ayrıca XL Group’un pahalıya alınmadığını savunan CEO, masada daha pahalı seçeneklerin olduğunun altını çizdi. Buberl, bu satın almayla artık Axa’nın ticari sigortalarda ve reasüransta da büyük bir oyuncu olduğunu söyledi.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü