Sürücüsüz Araçların Güneş Fırtınalarından Etkilenmesi Gündemde

 

Kaza oranını büyük oranda düşürmesi beklenen sürücüsüz araçların, güneş fırtınalarından etkilenmesi gündeme geldi. Sürücülerin fark etmesinin mümkün olmadığı güneş fırtınalarının, aracın konum bilgisini sağlayan uydu ile araç arasındaki sinyalleri bozabileceği belirtildi.

Dünyada sigorta şirketlerinin en çok hasar ödediği güvencelerden biri olan trafik sigortasının sürücüsüz araçların yaygınlaşması ile birlikte daha az zarar veren bir sigorta olması bekleniyor. Buna karşın mühendisleri bekleyen yeni bir risk de gündeme geldi. Güneş fırtınalarının zincirleme kazalara sebep olabileceği noktasında uyarıda bulunuldu.

Claims Journal’da yer alan habere göre, gelecekte trafikteki en büyük tehdit, zaman zaman meydana gelen güneş fırtınaları sebebiyle ortaya çıkacak. Jeomanyetik aktivitede ve radyasyonda büyük artışa sebep olan güneş fırtınalarının, aracın global pozisyon sistemi (GPS) ile konum bilgisi sağlayan uydular arasındaki veri bağlantısını kesebileceği belirtildi.

ABD’nin Colorado eyaletindeki National Center for Atmospheric Research’te (Ulusal Atmosfer Araştırma Merkezi) yüksek irtifa gözlemevi müdürü olarak görev yapan Scott McIntosh, sürücüsüz aralarda GPS’e çok fazla yüklenilmemesi gerektiğini savundu. Konuyla ilgili araştırma değinen McIntosh, “Aktüeryal açıdan bu konuda hesaplanması gereken çok fazla şey var. Aynı anda zincirleme kaza olabilir. Bunun sonucunda sektör acı çekebilir” dedi.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü