Belçika’dan Terör Saldırıları İçin Önemli Adım

Belçikalı hükümet ve sigortacılar, saldırıların nerede ve nasıl yapıldığına bakılmaksızın terör saldırıları mağdurlarına tazminat ödemeye karar verdiler.

Terör saldırılarının kurbanları, saldırıların nerede ve nasıl yapıldığına bakılmaksızın sigorta şirketleri tarafından tazmin edilecek. Belçika’nın Federal Hükümeti ve sigorta sektörü, Avrupa’da benzersiz bir mekanizma üzerinde bu yönde bir anlaşma sağladılar. Anlaşma bir yasa tasarısı haline getirilecek.

22 Mart 2016 saldırıları Brüksel Ulusal Havalimanı ve Maelbeek metro istasyonunda objektif bir sorumluluk sigortası kapsamında iki lokasyonda gerçekleştirildi. Başka yerlerde olsaydı, örneğin, Brüksel'deki Ana Meydan, durum böyle farklı bir sigortaya sahip olduğu için farklı olurdu. Mağdurlar, sadece işle ilgili kaza sigortası veya üçüncü şahıslara ait sorumluluk sigortası kapsamında olduklarında tazminat alırlardı. Aynı durum saldırıların gerçekleşmesi için de geçerlidir. Sigorta poliçeleri genellikle yangın veya patlamaları kapsamaktadır. Belçika Ekonomik İşler Bakanı Kris Peeters, “Belçika'da ya da yurt dışında yerleşik bir terörist saldırının her kurbanı tazminat alabilmelidir” dedi.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü