Özel Sağlık Sigortasında Suistimal İddiası

 

Sayıştay raporuna göre, özel hastaneler doktor ücretleri ve aynı hasta için birden fazla tedavi göstererek SGK’dan haksız ödeme alıyor. Bir diğer iddiaya göre ise özel hastaneler özel sağlık sigorta şirketlerini de “fazladan tetkik ve muayene”, “2 yere faturalama” benzeri yöntemlerle yılda 2 milyar TL zarara uğratıyor. Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Yönetim Kurulu Üyesi Ayberk Dönmez "Ödenen hasar tazminatlarının %12’si suistimal sonucu hasar taleplerinden oluşuyor. Tahmini yıllık faturası 2 milyar TL. Hastanelerin suistimalleri sonucu her yıl ayakta teminatlı poliçelerden %90’ı artış gösteriyor" diye konuştu.

Sayıştay Başkanlığı’nın 2016 yılına ait 2017’de açıkladığı denetim raporlarında, özel hastanelerin SGK’yı zarara uğrattığı yönünde tespitler yer aldı. Özel hastane kaynaklı suistimallerde, uzman doktorların maaşlarının asgari ücret üzerinden gösterilmesi ile hastaların aynı tarihlerde birden fazla hastanede yatarak tedavi edilmiş gibi bildirilmesi bulunuyor. Bir diğer iddiaya göre ise özel hastaneler özel sağlık sigorta şirketlerini de “fazladan tetkik ve muayene”, “2 yere faturalama” benzeri yöntemlerle yılda 2 milyar TL zarara uğratıyor.

Habertürk gazetesinden Öznur Karslı‘nın haberine göre, Sayıştay’ın raporunda sağlık sektöründeki suistimaller kayda geçildi. Uzmanların tespitlerine göre, özel hastaneler sigortalılardan fazla tetkik istiyor. Sağlık sigortası olan kişinin muayene ve tetkik masrafları farklı tarihlerde hem SGK’ya hem de sigorta şirketine fatura edilerek, SGK zarara uğratılıyor. SGK’dan hasta başına günlük muayene ücreti alabilmek için SGK’nın koyduğu günlük muayene sayısı kriteri sahte hastalarla tamamlanıyor. Özel hastaneye giden hem SGK’lı hem özel sigortalı hasta için SGK’dan provizyon açıldığı gizleniyor. Özel sağlık sigortası olan hastalar da suistimalin bir parçası. Sigorta yaptırmadan önce geçirilen rahatsızlıklar sigorta şirketine ödetiliyor. Her yıl ayakta teminatlı poliçelerin yüzde 90’ının fiyatı, bir sonraki yıl doktorların gereksiz talepleri yüzünden artıyor.

“SAĞLIK HASARLARININ %12’Sİ YALAN”

Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayberk Dönmez: Ödenen hasar tazminatlarının %12’si suistimal sonucu hasar taleplerinden oluşuyor. Tahmini yıllık faturası 2 milyar TL. Hastanelerin suistimalleri sonucu her yıl ayakta teminatlı poliçelerden %90’ı artış gösteriyor. Hekimlerin fuzuli istediği tetkikler, işlemler ya da hasta suistimali, sonraki yıl poliçede yüzde 15-20 fiyat artışına neden oluyor. Birçok kişi, sözleşme yaptırırken mevcut hastalıklarını saklıyor.

“BİR KİŞİYE 700 İŞLEM”

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir: Hasta taburcu olduktan sonra yatışı varmış gibi de gösteriliyor. Hem SGK’dan hem sigorta şirketinden para alınıyor. SGK’nın doktorların günlük muayene sayısı için koyduğu kriter var, her branş için de hasta başına kuruma ödeme yapar. Bu sayının altında kalan özel hastaneler hile yapabiliyor. Vasıfsız hastane personelinin kimlik bilgileri ile muayene, tetkik, tahlil gösteriliyor. İstanbul’da özel bir hastanede çalışan temizlik görevlisinin, kurumda çalıştığı süre boyunca 700 defa muayeneye bağlı işlem yaptırdığı gösterilmiş.

“2 AYRI FATURA SUÇ”

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat: SGK anlaşmalı özel hastanelerin kurumu zarara uğrattıkları yorumuna katılmayan Bahat, “Özel sigortalar hastadan provizyon alır. Doktorların istediği tetkik ve tedaviler durumu teşhis etmek, ayırt etmek içindir. Özel sigortası olan hasta geldiğinde doktorun istediklerini kişinin sigortasına soruyoruz. Bazı özel sigortalar vatandaşın önce SGK’sından yararlandırılmasını, kalan farkı kendilerinin ödeyeceğini belirtiyor. Bu yasal hakları. Bireysel sağlık sigortalarında şirketler her yıl hastanelerle pazarlık yapar. Eğer kişinin özel sağlık sigortasından yararlanıldığı halde bir de SGK’ya fatura ediliyorsa bu tabii ki suçtur.

 

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü