Katılım Sigortası Verileri Türkiye Sigorta Birliği Tarafından İlk Kez Açıklandı

Katılım sigortası verilerine göre ocakta toplam 109,5 milyon liralık prim üretildi. Bunun 105,3 milyon lirası “hayatdışı”, 4,2 milyon lirası ise “hayat” branşlarından geldi.

Geçen yılın sonunda yürürlüğe giren Katılım Sigortacılığı Yönetmeliği sonrası, bu alandaki veriler de farklı bir başlık altında tasnif edilmeye başlandı. Bu veriler Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından ilk kez 2018 yılı Ocak ayı için açıklandı.

Buna göre ocak ayında toplam 109,5 milyon liralık katılım sigortası primi üretildi. Bunun 105,3 milyon lirası 'hayatdışı', 4,2 milyon lirası 'hayat' branşlarında üretildi.

Bu kapsamda hayatdışı branşta en çok prim üretimi 53,4 milyon lira ile 'zorunlu trafik', 14,9 milyon lira ile 'kasko', 14 milyon lira ile 'kaza', 10,4 milyon lira ile 'yangın ve doğal afet' ve 7,5 milyon lira ile 'genel zararlar' sigortalarında üretildi.

En çok prim üreten ilk 3 şirket sırasıyla Neova Sigorta, Doğa Sigorta, Katılım Emeklilik oldu. Öte yandan ocak ayında katılım sigortacılığı dışı toplam prim üretimi ise 5,4 milyar lirayı aştı.

 

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü