Komisyon’da Oto BES düzenlemeleri Kabul Edildi

 

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarı Genel Kurul'a gönderilecek.

Torba tasarıyla birlikte otomatik katılımlı bireysel emeklilik sitemindeki %57’ye varan cayma oranını düşürmek için de birtakım düzenlemelere gidildi. BES’teki cayma süresinin 2 aydan 6 aya çıkarılması planlanıyor. Çalışanların, maaşlarından kesilerek sisteme aktarılan paralarının birikime dönüştüğünü görmelerinin sisteme yönelik olumlu bir algı oluşturacağı ve oto BES’lilerin cayma hakkını kullanmayacakları tahmin ediliyor.

Mevcut sistemde devlet katkısı adı altında yapılan üç farklı ödeme yapılıyor. Katkı paylarının %25’i, bin Türk lirası ve yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında alınarak emekli olunması halinde birikimin %5’i BES’lilerin maaşlarından kesilerek biriken hesaplarına ekleniyor. Torba tasarı da devlet katkılarına ilişkin de düzenlemelere gidildi. Buna göre, bin liralık devlet katkısı dahil ve %25’lik devlet katkısı yıllar itibarıyla yeniden nemalandırılması sağlanacak.

Ayrıca fonların içeriği ve fonlara sayı sınırı getirilebilmesine ilişkin hükmün çıkarılması da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda onaylandı.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü