Sigorta Brokeri Marsh Bu yıl İçin Siyasi Risklerin Artacağını Belirtti

Marsh tarafından yayınlanan bir rapora göre, siyasi risk çok uluslu işletmeler için bu yıl büyük bir endişe kaynağı olacak.

Sigorta brokeri devi Marsh yeni bir rapor yayımladı. Rapora göre bu yıl siyasi riskler artacak. Marsh, gerilimlerin Kuzey Kore füze krizi, ticaret korumacılığı ve sürmekte olan Brexit müzakereleri tarafından yönlendirileceğini belirtti.

Marsh'ın 2018 Siyasi Risk Haritası, politik, makroekonomik, finansal ve endüstri riskinin bağımsız bir analist olan BMI Research'in verileriyle derlendi. Marsh, ülkeleri siyasi ve ekonomik istikrar temelinde değerlendirdi ve risklerin ortaya çıkma ihtimalini ortaya koydu.

Raporda yer alan önemli bulgular şöyle sıralandı:

Birkaç Latin Amerika ülkesi 2018'de başkanlık ve yasama seçimleri yapacak ve kısa vadeli siyasi risk puanlarının bozulmasına neden olacak.

Afrika bölgesi, 2018 yılında siyasi risk puanlarında kaydedilen en büyük iyileşmeyi gördü. Ancak seçimler ve siyasi istifalar konusunda belirsizlik Kenya, Gabon ve Fildişi Sahili'nde siyasi riske neden oldu.

Marsh'a göre, küresel ticaret korumacılığı ise "büyüyen bir tehdit". Şirket, ABD gibi ticaret devlerinin bu yıl daha fazla ticaret kısıtlamaları sürdürme ihtimalinin bulunduğunu açıkladı.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma müzakereleri, Avrupa'daki siyasi riski etkiliyor ve devam ediyor. İspanya'daki siyasi istikrarsızlık ve İtalya'daki bir Mart seçimi de kuruluş karşıtı ya da "Euroscept" partilerin yükselişiyle ilgili kaygılar uyandırıyor.

Marsh'ın kredi uzmanlık alanındaki küresel uygulama lideri Evan Freely, "Toplumsal istikrarsızlık, olumsuz hükümet eylemleri ve terörist tehditler, çokuluslu şirketlerin şu anda ticaret yaparken veya yabancı ülkelere yatırım yaparken karşılaştıkları en yaygın siyasi risklerdir. Siyasi riskler çoğu kez bu karmaşık ve değişen çevrede doğrudan kontrol edilemese de, pek çok durumda kredi ve siyasi risk sigortası ile hafifletilebilir ve bu potansiyel olarak istikrarsız bölgelerdeki bu fırsatların yararına daha büyük bir güven sağlar." diye konuştu.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü