Otomotivciler Sigorta Şirketi Kuruyor

 

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) bölge toplantılarının 35'incisi olan “Diyalog”u Ankara’da gerçekleştirildi. Otomotiv yetkili satıcılarının katıldığı “Sigorta Sektöründeki Gelişmeler ve Otomotiv” konu başlığı altında düzenlenen toplantıda, OYDER’in öncülüğünde Türkiye’deki yetkili satıcıların kuracağı “yeni sigorta şirketi” projesi de ilk kez kamuoyu ile paylaşıldı. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, “Satılan 1 milyon sıfır ve 500 bin ikinci el araca ait kasko ve trafik poliçelerinin bir kısmının otomotiv yetkili satıcılarımız aracılığı ile yapılmasından dolayı, kurulacak sigorta şirketimizin yaklaşık 850 milyon TL portföy büyüklüğüne ulaşması beklenmektedir" dedi.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, özellikle acenteliklerin fiziki şartlarının zorlaştırılması, poliçe başına düşen karlılığın azaltılması sonucu eskiden elde ettikleri yan gelirlerin azaldığını söyledi. Şahsuvaroğlu, “Türkiye’de her sene yaklaşık 1 milyon araç satışı yapıldığı göz önüne alınırsa, sigorta şirketleri için en önemli poliçe müşterilerinden biriyiz. Yetkili satıcıların bir gelir kaybı bizim için kabul edilemezdir. Ayrıca kendi ürettiğimiz poliçelerin dahi, hasar onarımlarında eğitim, ekipmanlar açısından yetkin ve ehil olmayan yerlerde onarılması, tüketicilerin sürüş güvenliklerini tehdit etmekte, servislerimizin ve yaptığımız yatırımların atıl kalmasına neden olmaktadır” dedi.

“Kuracağımız sigorta şirketi 2018 yılında 850 milyon TL portföy büyüklüğüne ulaşılacak”

Otomobilgazetesi.com‘da yer alan habere göre, Şahsuvaroğlu şunları söyledi: “Satılan 1 milyon sıfır ve 500 bin ikinci el araca ait kasko ve trafik poliçelerinin bir kısmının otomotiv yetkili satıcılarımız aracılığı ile yapılmasından dolayı, kurulacak sigorta şirketimizin yaklaşık 850 milyon TL portföy büyüklüğüne ulaşması beklenmektedir. Yapılacak çapraz satış faaliyetleri ile 850 milyon TL başlangıç portföyünün daha üst seviyelere çıkarılması kolaylıkla mümkün olacaktır.”

Oto branşındaki son 5 yıllık net prim üretiminin, sigorta sektörünün toplam prim üretiminin yaklaşık yarısı düzeylerinde olduğunu sözlerine ekleyen Şahsuvaroğlu, “Önemli bir paya sahip olan oto branşı trafiğe çıkan her yeni araç ile biraz daha büyümekte ve sektörün lokomotif branşı olmaktadır. Sektörün, son 2 yıllık oto branşı şirket bazlı kârlılıkları analiz edildiğinde, 2016 yılının toplamında 19 şirketin Kasko, Trafik ve İhtiyari Mali Mesuliyet alanlarında toplam 720 milyon TL, 2017 3’ncü dönem sonu itibariyle 15 şirketin sadece bu dönemde aynı alanlardan 170 milyon TL kâr elde ettiği görülmektedir” dedi.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü