Sosyal Medyanın Dijital Dönüşümde Etkisi

 

Dijital dönüşümde sosyal medyanın büyük bir yer tuttuğunu ifade eden Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, “Bu doğrultuda sosyal medyanın stratejik planlamaya dahil edilmesi ve sosyal medyanın şirket kültür ve değerlerinin bir parçası olması gerek” dedi.

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, dijital dönüşümün hayatlarımızı ve iş yapma şekillerimizi temelinden değiştirdiğini, 2018 yılı itibarıyla bu değişimi daha da çok hissedeceğimizi dile getirdi. Hem ülkemizde hem dünyada dijital dönüşüm sürecinin henüz başında olduğumuzu kaydeden Pamukçu, “Telematik ve giyilebilir teknoloji kullanımı, önümüzdeki 5 yıl içinde daha da artacak gibi görünüyor. Nesnelerin interneti ve giyilebilir teknolojilerin müşteri memnuniyeti ile müşteriye özel hizmet verebilmek, fiyatlandırma yapabilmek için büyük fırsatlar sağlayacağını düşünüyorum. Şirketlerin hem şirket içi analizlerinde hem de sektör analizlerinde büyük veri kullanımının daha da artacağına, veri madenciliği ve ‘predictive analytics’ uygulamalarının sigorta şirketlerinde yaygınlaşacağına inanıyorum. Sosyal medya, şirketler için pazarlama bütçelerindeki küçük bir maliyet kalemi olmaktan çıkarak, şirketlerin kurumsal itibarları ve pazarlama faaliyetleri için temel ihtiyaçları haline gelecektir. Sigorta şirketleri de kendilerini sigortalılara anlatabilmek, sigortalıların ihtiyaç ve şikayetlerini anlayabilmek için sosyal medya platformlarını çok daha aktif olarak kullanacaklardır” dedi.

Dijital dönüşümle beraber sosyal medyanın şirketler için pazarlama bütçelerindeki küçük bir maliyet kalemi olmaktan çıkacağını, şirketlerin kurumsal itibarları ve pazarlama faaliyetleri için temel ihtiyaçları haline geleceğini belirten Pamukçu, sigorta şirketlerinin de özellikle 2018 yılında sosyal medyayı daha aktif kullanacaklarını kaydetti. Pamukçu, şunları söyledi: “Kişilerin sektörümüzle ilgili beklentilerini, sorunlarını, şirketimize ve genel olarak sigortacılığa bakışlarını daha iyi anlamak için sürekli dinliyor ve çözümler üretiyoruz. Ayrıca günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan sosyal medya, dünya çapında ciddi bir yönlendirici haline geldi. Akıllı telefonlar ve tabletlerle birlikte, söz konusu etkileşimler inanılmaz boyutlara ulaştı. Bu doğrultuda sosyal medyanın stratejik planlamaya dahil edilmesi ve sosyal medyanın şirket kültür ve değerlerinin bir parçası olması gerektiğinin altını çizmek gerekiyor. Türk Nippon Sigorta olarak, 2018 yılı için sosyal medya kullanımıyla ilgili proje çalışmalarımız gelişerek devam edecektir. Bunun yanında, oto dışı sigorta alanında kişilere farklı ürünlerle dokunmak, hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Ürünlerimizin online tanıtımı ve satışı için sosyal medyayı etkin şekilde kullanıyor, ayrıca farklı sosyal medya kampanyaları ile sosyal medya kullanıcılarının nabzını tutuyoruz.”

“İNTERNET SİGORTACILIĞI YAYGINLAŞACAK”

Ülkemizde yavaş yavaş başlayan internet sigortacılığının önümüzdeki yıllarda artan oranda kullanılacağını vurgulayan Pamukçu, tüketiciler açısından genel olarak e-ticaretle ilgili söylenebilecek tüm avantajların internet kanalıyla yapılan sigorta satışı için de geçerli olduğunun altını çizdi.

Tüketicilerin sigorta teminatları konusunda bilinçli tercihler yapmasının bu noktada daha büyük bir önem arz ettiğini söyleyen Pamukçu, acentelerin, uzman personelleri ve tüketicinin beklentilerinin ne olduğunun bilinciyle sigortalının doğru tercih yapmalarını sağladığından bahsetti. İnternet sigortacılığında tüketicinin ilgili satış platformunda çok iyi yönlendirilmesi, bilgilendirilmesi ve kendisinin de bu bilgiler ışığında bilinçli tercihler yapmasının önem arz edeceğini ifade eden Pamukçu, günümüzde birçok acentenin internet sigortacılığıyla ilgili geleceğe yönelik planlamalar yaptığını ve sistemlerini bu doğrultuda kurguladığını aktardı.

ACENTELERE SİSTEM DESTEĞİ

“Bireysel satışa destek sağlayacak olan internet sigortacılığının hedef kitlesi, zaman sıkıntısı olan tüketiciler ile genç nesil olacaktır. Bu nedenle de uzaktan satışın önemini artırması, acentelerin üretim payını düşürmeyecek, teknolojik altyapısını hazır hale getiren acentelere avantaj sağlayacaktır. Şirket olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, acenteleriyle büyüyen bir sigorta şirketi olarak acentelerimizin e-ticarette büyümesine yönelik sistemsel desteği sağlıyor, acentelerimizin yapmış olduğu üretimi etkileyecek faaliyetlerde bulunmuyoruz” diyen Pamukçu, acentelerinin yoğunlaştığı ürünlerde kendilerine web servisleriyle destek sağladıklarından bahsetti.

Pamukçu, acenteleri için yaptıkları teknolojik yatırımlarıysa şu şekilde anlattı: “Sistem altyapımızda yaptığımız çalışmalarla birlikte acente portalımızda acentelerimizin teklif verme / poliçe üretme süreçlerini kolaylaştırmak için Jet Satış adını verdiğiniz kullanıcı dostu ara yüzler aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde bu işlemleri yapmalarına destek sağlıyoruz. Ayrıca isteyen acentelerimize kendi projelerinde kullanabilmeleri için ürünlerimize ait poliçe web servislerini kullanmaları için gerekli web servisleri sağlıyoruz. Sağladığımız teknolojik desteklere acentelerimiz tarafından her zaman olumlu geri dönüşler oluyor.”

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü