Avrupa’yı Vuran Fırtınaların Sigortalı Hasarı Hesaplandı

Ocak ayında Avrupa'yı vuran fırtınaların yarattığı sigortalı hasarın 2 milyar doları geçebileceği hesaplandı. Sigorta ve reasürans brokerliği hizmeti veren Aon Benfield, fırtınalarla ilgili yayımladığı raporda ortaya atılan miktarın işletme zararını kapsamadığı vurgulandı.

Sigorta ve reasürans brokerliği hizmeti veren Londra merkezli Aon Benfield, kendi bünyesinde bulunan Etki Tahmin Birimi’nin hazırladığı raporu yayımladı. Rapor, ocak ayı boyunca Orta ve Batı Avrupa’yı etkisi altına alan fırtınaların yarattığı hasara odaklandı.

Doğal afetlere ilişkin haberlerin yer aldığı Artemis’in aktardığı raporda, fırtınaların reasürans ve sigorta sektörüne faturasının 2 milyar dolar olduğu kayda geçildi. Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa ve Birleşik Krallık’ı etkisi altına alan Friederike, Eleanor ve Carmen fırtınaları 20 kişinin de hayatını kaybetmesine sebep oldu. 13 kişinin hayatını kaybettiği Friederike Fırtınası, 2007’den beri Almanya’da kaydedilen en büyük fırtına oldu. Friederike’nin verdiği tahmini sigortalı hasar 1.24 milyar dolar olarak hesaplandı. Risk modelleme şirketi AIR Worldwide ise tahmini hasarın 3.2 milyar dolara kadar yükselebileceğini savunuyor. Bununla birlikte AIR Worldwide, Eleanor’un sektöre zararının 1,92 milyar dolar, Carmen’in ise 124 milyon dolar olduğu kaydetti.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü