Hüseyin Kasap anlattı Dolu Geçen Dört Yılı Anlattı

Göreve gelişinin üzerinden 4 yıl geçen TOBB SAİK Başkanı Hüseyin Kasap, bu süreçte acentelerin KOSGEB kapsamına alınması, taban komisyon uygulamasının getirilmesi, trafik sigortasında işlem ücretine hak kazanılması ve vergi indiriminden yararlanılması gibi birçok icraatta bulunduklarını belirtti.

TOBB SAİK Başkanı Hüseyin Kasap, Sigortacı Gazetesi’nin sorularını yanıtladı ve göreve gelişinin üzerinden geçen 4 yıllık süreçte İcra Komitesinin çalışmalarını değerlendirdi.

4 yıllık süreçte hangi icraatlara imza attınız?

İcra Komitemiz 2013 yılının Aralık ayında görevine başladı. Geçen bu sürede, gerek mesleğimiz gerekse ülkemiz daha önce benzeri görülmeyen önemli süreçlerden geçti. Yıkıcı teknolojilerin bazı meslekleri tehdit ettiğini, hatta bazı meslekleri artık yapılamaz hale getirdiğini gördük. Terör olayları, göç dalgası ve hain darbe girişimine maruz kaldık.
Acenteler olarak, bu olaylardan fazlaca etkilendik. Zira, mesleğimizin tabiatı gereği vatandaşla, ticari ve sınai faaliyet gösteren işletmelerle sıkı bir ilişkimiz, iş birliğimiz var. Sosyal ve ekonomik olaylardan ilk etkilenen mesleklerden biriyiz.

Ancak tüm yaşanılan olumsuzluklara rağmen, Hükümet ve Hazine Müsteşarlığı yetkililerinin mesleğimize sahip çıkmaları ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun destekleri sayesinde önemli icraatlara imza attık.

Bu dönemde;

  • “Sigorta Acenteleri Etik Kurallarını”, “Sigorta Acentelerinin Uymakla Zorunlu Oldukları Meslek Kurallarını”, “Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esasları” yayınladık.
  • “Sigorta Acenteleri Bölgesel Gelişmişlik ve Taşıma Kapasitesi Araştırması” ile “Sigorta Acenteleri Dünya Uygulamaları Araştırma ve 2023 Vizyonu” çalışmalarını tamamladık.
  • Acentelik Yönetmeliğinin yenilenmesi çalışmalarında aktif rol oynadık. Hazine Müsteşarlığımızın sayesinde, Yönetmelikte acentenin haklarının daha somut bir şekilde ifade edilmesini, İcra Komitesinin yetkilerinin genişletilmesini sağladık. Daha modern ve kurumsallaşmamıza hizmet eden bir meslek Yönetmeliğine kavuştuk.
  • Örnek acentelik sözleşmesi hazırladık.
  • Trafik sigortasında işlem ücretine hak kazandık.
  • Hekim sorumluluk, maden ferdi kaza ve trafik sigortalarında taban komisyon getirilmesine vesile olduk.
  • KOSGEB kapsamına alındık.
  • Vergi indiriminden faydalandık.
  • Korsan sigorta aracılarıyla mücadele ettik.
  • Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde faaliyet gösteren meslektaşlarımızın yaşamış oldukları sorunlarına odaklandık, çözüm önerileri geliştirdik.

Halihazırda sürdürmekte olduğunuz çalışmalar neler?

İş paylaşımından elde edilen gelirin vergilendirilmesi noktasında çeşitli vergi dairelerinin farklı uygulamaları var. İcra Komitesi olarak, bu kazancın vergilendirilmesinde komisyon gider belgesi düzenlenmesini talep ediyor ve vergi daireleri arasında uygulama birliği sağlanabilmesi için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Ayrıca, meslektaşlarımızın işyeri açma ve çalışma ruhsatından muaf olması için çalışmalar yürütüyoruz. Taban komisyonların artırılması, işlem ücretinin artırılması, kredi kartı dolandırıcılıklarının engellenmesi konularında da çalışmalarımız girişimlerimiz devam ediyor.

Gelecek dönemde SAİK’in gündeminde neler olacak?

Dijitalleşme ve yıkıcı teknolojilerin getirdiği tehditlerle mücadele edebilmek için bir yol haritası belirlemeye çalışıyoruz. Aracılar arasındaki gerek mevzuat gerekse sektörel uygulamalardan kaynaklanan haksız rekabet ve uygulamaların giderilmesine odaklanmak istiyoruz. BES ve hayat sigortalarında acente payının yükseltilmesi için gerekli çalışmaları yapmayı hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Ben sigorta acenteleri olarak gücümüzün farkında olmamızı istiyorum. Sektörün en önemli, en fazla üretim yapan satış kanalıyız. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan TOBB nezdinde örgütlendik. Tüm oda ve borsalarımızın desteğine, imkanlarına sahibiz. Hazine Müsteşarlığı yetkilileri bizleri dinliyor, sorunlarımızı anlıyor. Bu nedenle, kendi içimizde çekişmez, birlikte hareket edersek, hiçbir güç bize zarar veremez.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü