The Guardian’dan İngiltere’deki Sigortacılara Karşı Kampanya

İngiltere'nin en önemli ulusal gazetelerinden The Guardian, ülkesindeki sigorta şirketlerini "iyi müşterileri" seçmekle suçladı. Gazete, seyahat ve sağlık sigortası satan şirketleri, hayatının belli bir döneminde akıl sağlığıyla ilgili bir sorun yaşayan İngiliz vatadaşlara yönelik ayrımcılık yapmakla suçlayarak kampanya başlattı.

The Guardian, sigortacıların akıl sağlığını yanlış yorumladıklarına dair iddiaları gündeme getirdi. Gazetenin iddiasına göre, hayat ve sağlık sigortası satan şirketler, akıl sağlığı sorunlarını yanlış yorumlayarak başvuranları reddediyor.

Geçen cuma günü yayımladıkları makalede, sigortacıların akıl sağlığı sorunlarını gerekçe göstererek müşterilerin başvurularını reddettiği ya da yüksek primler talep ettiği ortaya atıldı. Sigortacıların gerekçeleri, uzun süreli depresyondan veya kaygı ataklarından kendine zarar verme olasılığına kadar uzanıyor.

The Guardian’ın kaynaklarına göre, İngiliz vatandaşları, bir aile üyesinin ölümünden sonra psikolojik danışmanlık merkezlerine gitmesiyle birlikte primlerinin çok yükseldiğini fark etti. 7 Temmuz 2005’te Londra’da gerçekleşen terör saldırısından sağ çıkan, ancak travma sonrası stres bozukluğu yaşayan bir İngiliz vatandaşı, yüksek primler isteyerek sigorta şirketlerinin kendisini cezalandırdığını söyledi.

İddiaları gündeme getirmekle kalmayan gazete, change.org’da İngiliz sigorta şirketlerine karşı başlatılan kampanyaya destek verdi ve “sağlık sigortası satan şirketleri akıl sağlığıyla ilgili yaptıkları ayrımcılığa son vermeye” çağırdı. Kampanyayı, şirketlerin kendisine sağlık sigortası satmadığını iddia eden bipolar teşhisi konan bir İngiliz vatandaşı tarafından başlatılmıştı.

Change.org’daki kampanya 50 bin imzayı geçti.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü