TARSİM Dünü Bugünü ve Geleceği Basın Toplantısında Değerlendirdi

 

TARSİM'in dünü, bugünü ve geleceğinin değerlendirildi ve 2018 yılı itibarıyla uygulamaya alınan yeniliklerle ilgili bilgilendirmenin yapıldığı basın toplantısı gerçekleşti. Yapılan değerlendirmelere göre, TARSİM'in 11 yılda 2 milyon hasar ihbarı aldığı, 3 milyar prim ürettiği, buna karşılık 4 milyar liralık hasar ödemesi gerçekleştirilerek çiftçinin her durumda yanında olduğu vurgulandı.

TARSİM’in kurulduğu günden bu yana geçen 12 yılın değerlendirmesinin sunulduğu, 2018 yılı içerisinde çıkarılacak yeni ürünlerin tanıtıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kemaloğlu, Tarım Sigortaları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Genç ve TARSİM Genel Müdürü Yusuf Satoğlu TARSİM’e dair genel bir değerlendirme yaptı.

3 MİLYAR LİRA PRİM, 4 MİLYAR LİRA HASAR 

Yapılan değerlendirmelere göre, TARSİM’in 11 yılda 2 milyon hasar ihbarı aldığı, 3 milyar prim ürettiği, buna karşılık 4 milyar liralık hasar ödemesi gerçekleştirilerek çiftçinin her durumda yanında olduğu vurgulandı. Bitkisel hasarın en çok dolu, don, sel ve fırtına gibi çevresel faktörlerin sebep olduğu ve Manisa, Malatya ile Konya’nın en çok hasar ödenen iller olduğu bilgisi verildi. Bu doğrultuda en çok hasar ödenen bitkilerin fındık, buğday, kayısı ve elma olduğu bilgisi de paylaşıldı. Sigortalılık oranı bitkide %21’e ulaşmışken hayvanda %7’de kaldığının altı çizildi. Hayvan sigortalarında en çok hasarın ölüm ve zorunlu kesim kaynaklı olduğu belirtildi.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü