Alman Sigorta Devi Talanx Group Liberty Sigorta’yı Satın Aldı

 

Türkiye'den HDI Sigorta'yı da bünyesinde bulunduran Alman sigorta devi Talanx Group, Türkiye’de hayat dışı sigortacılık alanında faaliyet gösteren Liberty Sigorta'yı satın almak üzere anlaşma imzaladı.

Talanx, ABD merkezli Liberty Mutual Group’un iştiraki olan Liberty Sigorta A.Ş.’nin hisselerinin yüzde 99,4’ünü satın almak üzere anlaşma imzaladı. Satın alma, Talanx Grubunun hedef pazarlarından biri olan Türkiye’deki varlığını güçlendirmesini sağlıyor. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nden gerekli onayların alınmasına müteakip satın alma süreci tamamlanacaktır, bu onayların 2018’in ilk yarısında alınması beklenmektedir.

Talanx International Yönetim Kurulu Başkanı ve Talanx AG Yönetim Kurulu Üyesi olan Torsten Leue, “Liberty Sigorta A.Ş.’nin Türkiye’deki stratejimizle uyumlu, dengeli bir portföy yapısı ve 760 aracıdan oluşan bir dağıtım ağı var” dedi. Bu satın alma işlemi ile Talanx, hedef pazarlarındaki en büyük 5 oyuncudan biri olma stratejik hedefine bir adım daha yaklaşmış olmaktadır.
2016 yılında, Liberty Sigorta 700 binden fazla poliçe sahibinden oluşan bir portföy ile 56 milyon Euro brüt prim üretimi gerçekleştirmiştir.

HDI Sigorta, 2006 yılından bu yana Türkiye’de hayat dışı sigortacılık sektöründe faaliyet göstermektedir. Şirket, 305 çalışanı, 9 bölge müdürlüğü, 1.350’den fazla sigorta acenteliği ve brokerları ile bin 200 banka şubesi aracılığıyla sigorta hizmetleri sunmaktadır. HDI Sigorta 2016 yılında yüzde 2,5 pazar payıyla 261 milyon Euro prim üretimi gerçekleştirmiştir.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü