Tavan Fiyat Uygulamasının Uzatılması Sigorta Şirketlerini Etkileyecek

Fitch, "Zorunlu Trafik Sigortası tavan fiyat uygulamasının uzatılması sigorta şirketlerini vuracak"
 

Fitch Ratings, Türk hükümetinin zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasını uzatma kararının 2018'de sigorta şirketlerinin kazançlarında ciddi şekilde düşüşe yol açmasının muhtemel oluduğunu bildirdi. Fitch, bunun soncu olarak Türkiye'de hayat dışı sigorta sektörünün toplamda kar üretmek için yatırım gelirlerine daha bağımlı hale geleceğini vurguladı.

Nisan 2017'den bu yana zorulu trafik sigortası primlerinin yüzde 20 civarında düştüğüne işaret eden Fitch, "Zorunlu trafik sigortalarından yazılan zararların 2018'de derinleşmesini bekliyoruz. Hükümetin tavan uygulamasını devam ettirme kararı, karların daha hızlı ve daha uzun süre düşeceği anlamına geliyor, çünkü sigortacıları sigorta primlerini önceki seviyeye geri yükselterek trendi tersine çevirebilecek durumda değiller" dedi.

Zorunlu trafik sigortalarından yazılan zararlara rağmen 2017'de sigorta şirketlerinin güçlü yatırım gelirlerinin etkisi ile kar etmelerini bekleyen Fitch, 2018 için ise zorunlu trafik sigortasından zararların daha ciddi hale gelmelerine bağlı olarak, yatırım gelirleri güçlü kalmaya devam etse bile daha düşük karlar beklediklerini vurguladı.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü