Sigorta Sektörü Büyümesini Sürdürüyor

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden olan sigortacılığın ekonomimize büyük katma değer sağladığını belirterek, “Sektörümüz Türkiye için stratejik sektörlerden biri haline dönüştü” dedi.

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olarak dikkat çeken sigorta sektörünün 2017 yılında da biraz yavaşlasa da büyümesini sürdürdüğünü belirtti. Kırmızı, “Sigorta sektöründe içerisinde bulunduğumuz yıla ilişkin değerlendirmede bulunmak için sektörün son 10 yılda sergilediği büyüme performansına bakmak gerekiyor. Bu tablo, sektörün çok hızlı büyüdüğüne işaret ediyor. Sergilediğimiz bu başarılı performansla birlikte, hızla gelişen ekonomimize en büyük katma değeri de sağlayan sektörlerden biri olmayı başardık. Sektörümüz Türkiye için stratejik sektörlerden biri haline dönüştü” dedi.

“TAVAN FİYAT UYGULAMASININ ETKİLERİ SİLİNECEK”

2017 yılında sektörde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Kırmızı şunları söyledi: “Bu yıl nisan ayında getirilen tavan fiyat uygulamasıyla sektörümüz disiplin kazanırken fiyatlarda bir miktar gerileme yaşandı. Bu uygulamanın etkilerini, sektörde alışma dönemi olarak tanımladığımız kısa bir dönem olarak yaşadık.  Uygulamaya bizim gibi hazırlıklı yakalanan şirketler de bu dönemden etkilendi. Bu süreç yıl sonu büyüme beklentisini bir miktar aşağı çekti. Ancak buna rağmen yıl sonunda, büyümenin çift haneli rakamlara ulaşmasını bekliyoruz. 2018’de de bu sürecin etkilerinin silindiği bir büyüme olacağını düşünüyoruz. Sadece büyüme performansıyla değil, yeni yönetmelik ve düzenlemelerle de daha çok işlerlik kazanan sektörümüz, ülkemiz için ciddi bir potansiyele sahip bulunuyor.”

“KATILIM SİGORTACILIĞI GELİŞİMİ HIZLANDIRACAK”

Katılım sigortacılığı düzenlemesinin önemine de değinen Kırmızı, “Öte yandan, 2017 yılında yürürlüğe giren ‘Katılım Sigortacılığına İlişkin Çalışma Usul ve Esaslarını Düzenleyen Yönetmelik’ ile katılım sigortacılığının yaygınlaşması ve ekonomiye sağladığı katkıyı artırması açısından çok önemli bir adım atıldı. Bu gibi gelişmelerin, 2018 yılında sigorta sektörüne yeni enstrümanlar kazandırarak, sektörün gelişimini hızlandıracağına inanıyoruz” diye konuştu.

“İSTİKRARLI BÜYÜMEMİZ SÜRÜYOR”

Doğa Sigorta olarak sektöre adım attıkları günden bu yana istikrarlı bir büyüme performansı sergilediklerinin altını çizen Kırmızı, “Büyümedeki istikrarımızı bu sene de sürdürerek sektörde 9’uncu sıraya yükselmeyi başardık. Hayat dışı branşlarda öne çıkan bir şirket olarak büyümede istikrara verdiğimiz önem doğrultusunda, 2018’de de aynı stratejiyle yolumuza devam edeceğiz” dedi.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü