Liberty Sigorta Mobil Uygulama ile Satış Ekibin Etkinliğini Daha da Çok Artırdı

2017 yılının kasım ayında hayata geçirilen mobil uygulama ile Liberty Sigorta, satış ekibinin tüm aktivite yönetimini ölçülebilir hale getirerek etkinliğini daha da artırdı.

Satış yönetiminde teknolojik çözümleri her zaman destekleyen ve süreçlerinde kullanmayı önemseyen bir şirket olan Liberty Sigorta, yeni geliştirilen araç ile geleneksel yöntemlerin üzerine çıkarak satış ekiplerinin süreçlerini mobil platforma taşıdı. Bu platform ile artık satış ekibi, ziyaret planlarını çok kısa sürede sisteme girebiliyor, sonrasında da ziyaretler kolaylıkla ölçümlenebiliyor.

“AKTİVİTE YÖNETİMİMİZİ KOLAY HALE GETİRDİK”

Platformla ilgili bilgi veren Liberty Sigorta Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halil Bay şunları söyledi: “3 yıl önce tüm satış yönetimi süreçlerinde kağıtsız bir ortam yaratmayı vizyon olarak kabul etmiştik. Satış portalinden acentelerimizin ve satış ekiplerinin ihtiyacı olan tüm verilere rahatlıkla ulaşılabiliyor. Hatta satış ekibimizin performansı günlük olarak sistem tarafından skorlanıyor ve sıralamalar yine günlük olarak takip edilebiliyor. Bu vizyona paralel olarak bu yıl da aktivite yönetimimizi bir sistemle daha kolay bir hale getirdik. Uzun yıllardır biz de birçok şirkette olduğu gibi bir aktivite yönetimi aracı kullanıyorduk. Satış ekiplerinin, ziyaretlerini bu platforma girmesini destekliyor ve buradan elde ettiğimiz çıktıları da iş süreçlerimizde kullanıyorduk. Ancak yoğun iş temposu içinde ziyaretlerin mobil olmayan bir yapı ile sisteme girilmesi, girilse bile içeriğinin bizi yönlendirmesi maalesef istediğimiz seviyelere gelemiyordu. Bunun en önemli sebebi sistemin ekiplere fayda sağlayan değil, onları zorlayan bir yapıda olmasıydı. Bu yapıyı bir türlü sevdiremedik ve kendimize bir itirafta bulunduk: Biz de geçmişte bu uygulamalarla sahada çalışmıştık ve zamanında sevememiştik. Bu inadı 2017 yılı başında bırakmaya karar verdik. Artık aktivite yönetimi tüm dünyada değişiyor, önceleri ziyaret kayıtlarının niteliği önemli iken artık içerik ile kimse ilgilenmiyor, nicelik çok daha ön plana çıkmış durumda. Kayıtların, bu kaydı yapana fayda sağlaması ve kaydı yapanın ihtiyaç duyduğunda da bu notlara kolayca ulaşabilmesi gerekiyor. Aksi durumda hiçbir satışçı yönetici okusun diye bir görüşme notu yazmak istemiyor. Bence çok da haklılar!”

GİRİŞLERDE BÜYÜK ARTIŞ

Bay, sözlerine şöyle devam etti: “Tam da buradan yola çıkarak aktivite ile sonuçlar arasındaki ilişkiye odaklanıp ziyaret adetlerinin ötesine geçmemeye karar verdik. Ancak bunu kolay ve sevimli bir araç ile yapmalıydık. Biz de tam olarak bunu yaptık. Platform mobil bir aplikasyon ile çalışıyor, her defasında şifre girilmesi gerekmiyor. Tüm mevcut ve aday acentelerin adreslerini sisteme entegre ettik ve ziyaret esnasında aynen bir sosyal medya hesabındaymışsınız gibi sistem sizin hangi acentede olduğunuzu tanıyor ve check-in yapıyor. O acenteyi ziyaret etmeden bir kayıt oluşturmanız mümkün değil. Ziyaret esnasında görüşme notu girmek isterseniz girebiliyorsunuz, kendinize hatırlatma koyabiliyorsunuz ve hatta fotoğraf çekip bu notlara ekleyebiliyorsunuz.

Haftalık planlamalar da bu sistem üzerinden yapılıyor ve satış yöneticilerimiz ekiplerinin planlarını diledikleri zaman görebiliyorlar. Sistem de planlanan aktiviteyi real-time ölçümlüyor, ziyaret hedeflerinin neresinde olduğunuzu dashboard’lar ile önümüze getiriyor. Şu ana kadarki tespitlerimize bakarsak mevcut ve aday acente ziyaret adetlerimizde ciddi artış var. Kimseyi zorlamadığımız halde oldukça fazla görüşme notu girilmiş durumda.”

 DAHA DA GELİŞTİRİLECEK

Bu platformun başka kolaylıklar sağladığını da belirten Bay, “Bu platform ile acente açılış süreçlerimiz de çok kolaylaştı. Artık fiziki dosya kullanmıyoruz, bölge müdürlüklerimiz aday acenteyi cep telefonlarından bize onaya gönderiyor. Her onay bildirim olarak bize düşüyor ve saniyeler içerisinde bu onay sürecini tamamlıyoruz” diye konuştu.

2018 yılında bu aracı daha da geliştirip “core” sistem ile konuşmasını sağlamayı hedeflediklerini belirten Bay, sistemin ziyaret esnasında acenteye özel notları kullanıcının önüne getirmesini hedeflediklerini söyledi. Böylece acente ile ilgili seyahat kampanyası, ek komisyon kampanyası, yenileme oranları, poliçeleşme oranı gibi verilere otomatik olarak ulaşılması ve önemli detayların yoğun tempo içinde kaybolmaması hedefleniyor.

BAŞTAN TASARLANDI

Liberty Sigorta Bilgi Teknolojileri Direktörü Deniz Koral ise tasarım ve geliştirme süreçlerini detaylandırdı: “Bu platform ile 2010 yılından beri çalışmaktayız ve geçen yıllar içerisinde çalıştığımız bu mecrada ciddi gelişmeler oldu. Öncesinde mobil olmayan bu yazılım, şimdi çok daha fonksiyonel olarak cep telefonlarından kullanılabiliyor. Bu özellikleri gözden geçirdiğimizde satış ekibinin kullandığı acente ziyaret ve masraf yönetimi gibi süreçlerin baştan tasarlanmasına karar verdik. Daha önce internet tarayıcısı üzerinden çalışabildiğimiz uygulamamızı mobil uygulama destekli yeni versiyona aktardık. Ziyaret planlama gibi yeni fonksiyonlar tasarladık. Bunu tasarlarken cep telefonu ekranından tüm işlemlerin yapılabilir hale gelmesi önemliydi. Satış ekibinin cep telefonu parkını yeniledik.”

Koral, sözlerini şöyle noktaladı: “Bu yazılımın mobil uygulaması ile acente lokasyonuna gelindiğinde ziyaretin gerçekleştiğinin kolayca check-in edilmesi, ziyaret sırasında pratik bir şekilde not alma gibi özellikler satış ekibinin keyifle kullanmasına olanak sağladı. Ekip liderleri ile üyelerinin ziyaret planı üzerinde ortak çalışabilmesi, raporlama ve analitik üzerinde takip edilebilmesi verimliliği artıran unsurlardan birisi oldu.”

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü