Eleanor Fırtınasının Sigorta Sektörüne Faturası

Felaket riski modelleme şirketi AIR Worldwide, Avrupa'yı etkisi altına alan Eleanor isimli fırtınanın sigorta ve reasürans sektörüne toplam faturasının 1.92 milyar dolara çıkabileceğini tahmin etti.

AIR Worldwide, Aralık ayında Avrupa’yı vuran Eleanor’un yarattığı tahmini hasarı açıkladı. Artemis’te yer alan habere göre, sektöre en az 600 milyon dolarlık fatura çıkartacağı belirtilirken rakamın 2 milyar dolara yaklaşması bekleniyor.

Öte yandan Zürih merkezli bağımsız araştırma şirket PERILS AG’ye göre, 12 ve13 Aralık tarihlerinde Fransa ve Almanya’yı etkileyen Egon isimli fırtınanın sigortalı hasarı 329.7 milyon dolar.

Avrupa’da aralık ayından bu yana etkili olan dördüncü şiddetli fırtına olan Eleanor, 3 kişinin hayatını kaybetmesine neden olurken, birçok ülkede hayatı felç etti. Birleşik Krallık’ın bazı bölgelerinde hızı saatte 160 kilometreye kadar ulaşan fırtına, İrlanda’da 27 bin haneye elektrik verilememesine neden oldu. Geçen hafta yönünü Fransa, Belçika ve Hollanda’ya çeviren Eleanor nedeniyle, Fransa’da dördü ağır olmak üzere 15 kişi yaralandı. Başkent Paris’teki Charles de Gaulle Havaalanı’nda uçuşların %60’ı ertelenirken, çeşitli bölgelerdeki tren seferleri de kesintiye uğradı. Atlantik kıyısında beklenen yoğun sel nedeniyle Fransa’nın kuzeyindeki yaklaşık 200 bin eve de elektrik verilemedi. İsviçre’nin Bern kentine bağlı Lenk bölgesinde ise tren kuvvetli rüzgar nedeniyle raydan çıkıp yan yattı. Belçika ve İspanya’nın bazı bölgelerinde de fırtına nedeniyle ikinci en yüksek alarm seviyesi olan “turuncu” alarm verildi. Meteoroloji uzmanları, fırtınanın Fransa’nın Korsika Adası’na doğru ilerlediğini ve rüzgarın hızının saatte 200 kilometreye kadar ulaşabileceği uyarısını yaptı.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü