Asya-Pasifik’te Yaşanan Doğal Afet

Alman reasürans devi Munich Re 2017 yılına ilişkin hazırladığı raporda, Asya Pasifik'te yaşanan doğal afet kaynaklı hasarın 33 milyar ABD doları olduğu ve bu hasarın sadece %8'inin sigortalı olduğu kaydedildi.

Alman reasürans devi Munich Re 2017 yılında yaşanan doğal afetlere ilişkin raporunu yayımladı. Raporda Harvey, Irma ve Maria kasırgalarının başını çektiği doğal afetlerin yarattığı ekonomik hasarın 330 milyar dolar olduğu belirtildi. Bu rakamın 10 yıllık doğal afet hasar ortalamasının neredeyse iki katı olduğu vurgulandı. 10 yıllık ortalamanın da 170 milyar dolar olduğu kayda geçildi. Buna göre, sigortalı hasar, ekonomik hasarın %41’ine denk geliyor ve 135 milyar dolar olarak hesaplandı.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, raporun Asya Pasifik bölümünde 2016’da yaşanan doğal afet hasarının 96 milyar dolar, 10 yılın ortalamasının ise 85 milyar dolar olduğunu belirtilirken bu seneki faturanın bu kadar yüksek olmadığı kaydedildi. Buna göre, 2017’deki doğal afetler 33 milyar dolarlık zarar vererek 10 yıllık ortalamayı düşürdü. Nepal’deki Terai ovalarında ve Himalayaların yakınlarındaki bazı bölgelerde 2 bin 700 kişinin ölümüne neden olan, olağan dışı derecede uzun ve şiddetli bir muson mevsimi yaşandı.

Munich Re’nin Asya-Pasifik ülkelerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Hermann Pohlchristoph, “Rakamlar, endişe verici. Aynı zamanda sigortalılık oranının Asya’da hâlâ düşük olduğunu gösteriyor. Kayıpların yalnızca % 8’i sigortalı” dedi.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü