ABD Sigorta Sektöründe Kadın yöneticilik Pozisyonu Arttı

ABD'deki Saint Joseph Üniversitesi tarafından yürütülen 4 yıllık çalışma, ülkedeki sigorta sektörünün cinsiyet eşitliği konusunda önemli adımlar attığını ortaya koydu. Araştırmada %13 olan kadın yönetici oranının %18'e yükseldiği kayda geçti.

Saint Joseph Üniversitesine bağlı Maguire Sigorta ve Risk Yönetimi Akademisi’nin dekanı Mike Angelina tarafından yürütülen araştırmaya göre, sigortacılık sektöründe yöneticilik pozisyonuna yükselen kadın sayısı artıyor. Cinsiyet eşitliğinde belirgin bir iyileşme yaşandığı yorumu da raporda yer aldı.

Angelina, “Güncellenmiş çalışmanın amacı, sigorta sektörünün üst kademelerinde daha fazla kadına ihtiyaç duyulduğuna ışık tutmak. Sigorta sektörü ilk çalışmamızdan bu yana büyük ilerleme kaydetse de yapılması gereken daha çok iş var” dedi.

Araştırmaya göre, sigorta şirketlerinin yönetim kurullarında kadınların temsil edilmesinde “önemli bir artış” yaşandı. 2013’te yapılan araştırmaya göre yönetici kadrosundaki kadın oranı %12.6 iken bu yeni çalışma gösteriyor ki bu oran %18.7’ye yükseldi. Öte yandan kadın yöneticisi olmayan şirketlerin oranı 2013’te %28 olarak hesaplanmışken bu oran %15’e düştü. Ayrıca analiz edilen 100 şirketin 58’inde iki ya da daha fazla kadın yöentici olarak çalışıyor. Bu rakamın 2013’te %34 olduğu da hatırlatıldı.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü