Google Otonom Otomabil Yolcularını Sigortalıyor

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in otonom teknolojiler şirketi Waymo, yakında piyasaya süreceği otonom araçları için bir sigorta şirketiyle ortaklık kuracağını duyurdu.

Otonom teknolojinin yeni yeni gelişmeye başladığı bu dönemde otonom bir arabaya binmek belirli seviyede risk almayı da beraberinde getiriyor. İnsanlar arasında güven inşa etmenin oldukça önemli bir ihtiyaç olduğunun farkında olan Google’ın çatı şirketi Alphabet bu konuda önemli bir adım attı.

İTÜ Çekirdek isimli sitenin haberine göre, Alphabet’in otonom teknolojiler şirketi Waymo, yakında piyasaya süreceği otonom araçları için bir sigorta şirketiyle ortaklık kuracağını duyurdu. Sigorta, otonom arabalara binen sürücüleri sigorta altına alarak bir güvence sağlamayı amaçlıyor.

California merkezli beş yıllık sigorta şirketi Trov, yolculuk sırasında yolcuların bir kaza geçirmesi durumda hasar gören eşyalarını ve her türlü sağlık masraflarını sigorta ile güvence altına almak için Waymo ile çalışacağını açıkladı.

Başka bir ifade ile şoförsüz Waymo hafif bir kaza da büyük bir kaza da yapsa da aracın neden olduğu her türlü durum sigorta ile karşılanacak.

Bu önemli bir gelişme zira şimdiye kadar sürücüsüz otomobiller sigorta şirketleri için hep karmaşık bir konuydu. Teknolojiye temkinli yaklaşan sigortacılar, kapsamlı bir kullanımını göremedikleri için bu alandaki politikaları belirsiz kalmıştı. Sigortacılık alanında yeni bir girişim Trov, bu alanda önemli bir hamle yaparak adını duyuruyor.

Waymo, Trov’un ilk kurumsal müşterisi. Trov, bu yılın başında başlatılan yatırım turunda reasürör Munich Re tarafından 45 milyon dolarlık yatırım almıştı. Munich Re, otonom arabaların fiyatlandırma ve hakkındaki çeşitli iddialar nedeniyle risk almaya istekliydi.

Otomobil sigortası endüstrisi sorumluluk konusundaki belirsizliğin bu araçların test edilmesi ve piyasaya sürülmesini geciktirebileceğinden işin uzmanlarıyla birlikte otonom teknolojisine destek vermeye çalışıyor.

Bazı uzmanlar, otonom teknolojisinin otomobilleri daha güvenli hale getirdiğini ve kazalara daha az sebebiyet verdiğini savunuyor. Önümüzdeki on yıl içerisinde de sigorta primlerinin yüzde 80’inin buharlaşacağını öngörüyor.

Waymo’nun 2018 yılı başlarında Phoenix şehrinde ilk ticari sürüş hizmetini başlatması bekleniyor. Google’ın otonom otomobili ise şu an kamuya açık yollarda ve tamamen sürücüsüz olarak sürüş yapıyor.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü