Otomobil ve Sigorta Sektörü Güvenlik İçin Beraber Çalışmalı

ABD'de yeni araç sahipleri ile yapılan araştırmalar göre, müşteriler yeni güvenlik teknolojilerinden haberdar değil. Ancak kullanmaya başladıktan sonra teknoloji talepleri artıyor. Bu araştırmanın sonucunda otomobil üreticileri ile sigorta şirketlerinin telematik gibi teknolojilerin yaygınlaşması için ortak hareket edebileceği yorumu yapıldı. Bu aynı zamanda sigorta ürünlerinin çeşitlenmesi için de bir fırsat doğuruyor.

Bilgisayar destekli araştırmalar yapan ABD merkezli teknoloji şirketi LexisNexis Risk Solutions, araçlarda kullanılmaya başlanan telematik ile ilgili yeni araştırmasını yayımladı. Buna göre, müşteriler araç satın alırken güvenlik teknolojilerini önemsemiyor. Ancak yeni teknolojileri kullanmaya başladıktan sonra bu teknolojilere gereksinimleri artıyor.

Claims Journal’ın haberine göre, yeni araç sahiplerinin %76’sı güvenlik teknolojilerinden oldukça memnun olduğunu belirtti. Bu teknolojinin özelliklerini keşfetmek, olanaklarından yararlanmak, yarattığı güvenlik duygusu yeni araç sahiplerinin telematik gibi teknolojilere yönelik talebini arttırıyor.  

Bu durum otomobil üreticilerine sigortacılarla iş birliği yapmak adına yeni fırsatlar sunuyor. Araştırmayla ilgili yapılan analize göre, araç sahiplerinin güvenlik teknolojilerinin benimsemesinde sigortacılar rol oynayabilir. 

Yine aynı araştırmada müşterilerin sadece %15’i sürücüye destek olan sistemi, %19’u da araçlarının birbirine bağlanma özelliğini arıyor.  

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü