Başbakan Yardımcısı Şimşek’ten Trafik ve Döviz Kuru Riski Sigortasıyla İlgili Açıklama

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ihracatçılar için planlanan 'döviz kuru riski sigortası'yla ilgili açıklamalarda bulundu. İhracatı olmayan, kur riskini yönetemeyecek küçük firmaların dövizle borçlanmasına izin vermeyeceklerini dile getiren Şimşek, "Büyüklere de ya ihracatçı olma kapasitesine göre oran belirleyeceğiz ya da diyeceğiz ki 'git kendine sigorta al. Kendini sigortala" ifadesini kullandı. Zorunlu trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulamasına da değinen Şimşek, uygulamanın başarıya ulaştığını savunarak sigorta primlerinin nominal olarak üçte bir oranında düştüğünü belirtti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç’un sorularını yanıtladı. Şimşek, başta zorunlu trafik sigortası ve tasarruf araçları olmak üzere sektörü ilgilendiren konularda da değerlendirmede bulundu.

Zorunlu trafik sigortası primlerinde tavan fiyat uygulamasına değinen Şimşek, uygulamanın başarıya ulaştığını savunarak sigorta primlerinin ortalama %20 civarında düştüğünü belirtti. Enflasyonun %12-13 düzeyinde seyrettiği düşünüldüğünde fiyatlarda nominal olarak üçte bir seviyesinde düşüş yaşandığına işaret eden Şimşek, “Biz, bir taraftan sektörün sağlıklı, sürdürülebilir olmasını istiyoruz, diğer taraftan da milyonları ilgilendiren zorunlu trafik sigortasında yanlış fiyatlamaları da doğru bulmuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bazı yargı kararları nedeniyle sigorta şirketlerinin primleri 2015 sonrasında çok hızlı artırdıklarını belirten Şimşek, bu konuda gereken tedbirleri aldıklarını hatırlattı. Kendilerinin tedbir almalarına karşın sektörün üzerine düşeni güçlü bir şekilde yerine getirmediğini iddia eden Şimşek, “Bizim aslında fiyatlara müdahale etme gibi bir niyetimiz yoktu. Sistem iyi çalışmayınca mecburen müdahil olduk. Uygulama başarılı oldu. Önümüzdeki dönemde değerlendireceğiz” diye konuştu.

“BÜYÜKLERE DE YA İHRACATÇI OLMA KAPASİTESİNE GÖRE ORAN 
BELİRLEYECEĞİZ YA DA DİYECEĞİZ Kİ ‘GİT KENDİNE SİGORTA AL”

Şimşek, dövizle borçlanmada artık kuralların konulması gerektiğini belirterek, dövizle borçlanmada yatırıma, ihracata, yap-işlet-devret modeliyle döviz cinsinden fiyatlanan projelere istisna getireceklerini anlattı. İhracatı olmayan, kur riskini yönetemeyecek küçük firmaların dövizle borçlanmasına izin vermeyeceklerini dile getiren Şimşek, “Büyüklere de ya ihracatçı olma kapasitesine göre oran belirleyeceğiz ya da diyeceğiz ki ‘git kendine sigorta al. Kendini sigortala.’ Finans piyasalarında kur hareketlerine karşı bir anlamda hedge, yani korumaya al diyeceğiz.” diye konuştu.

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü