Sanat Eseri Sigortalarına VHV Reasürans Desteği

VHV Reasürans, sanat sigortaları branşındaki farklı risk türlerine özel teminat içerikleri sunan beş farklı sigorta ürünü çerçevesinde reasürans desteği sağlamaya başladı.

Son yıllarda Türkiye’de gerçekleştirilen sanat sergileri ve uluslararası sanat etkinliklerinin sayısındaki artışın yanı sıra, gerek iş dünyasının önde gelen isimlerinin gerekse de sanat eseri koleksiyonerlerinin bu alana giderek artan ilgisi sonucu, sigorta sektörünün gündemine de bu alanda sağlanabilecek teminat çözümleri yerleşti. Konjonktüre paralel olarak, Türkiye sigorta sektöründe de sanat eseri sigortaları alanında daha kapsamlı ve özel çözüm arayışlarının ortaya çıkmaya başladı.

TEMİNAT ÇÖZÜMLERİ

Bu arayışlara bir lokal çözüm de VHV Reasürans’tan geldi. VHV Reasürans, sanat sigortaları branşında bulunan farklı risk türlerine özel teminat içerikleri sunan beş farklı sigorta ürünü çerçevesinde reasürans desteği sağlamaya başladı. 12 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen Four Seasons Hotel Bosphorus’taki tanıtım etkinliği ile duyurulan VHV Reasürans’ın bu yeni faaliyet alanında sanat riskleri kapsamında geliştirilen ürünlerle ayrı ayrı özel sanat eseri koleksiyonları; geçici ve kalıcı sanat sergileri ve müzelere teminat çözümleri sunuyor.

VHV Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Fatih Ağacık, konuyla ilgili şu görüşleri paylaştı: “Sanat eseri sigortası ile tablolar, heykeller, fotoğraflar, değerli antika ya da tasarım mobilyalar ve müzik aletlerinden özel kullanım eşyalara, mücevherlere ve değerli saatlere kadar; sanatsal ve/veya tarihi değeri olan ve özel anlam içeren çok geniş yelpazedeki parçalar için sigorta koruması sağlanmaktadır. Söz konusu teminat tüm riskler kategorisinde sunuluyor ve sigortalanan eserlerin bulunduğu adreslerin yanı sıra, adresler arası taşımalar esnasında veya eserlerin emanet olarak bulunduğu sergi, galeri ve müzelerde maruz kalabilecekleri tüm zararlara karşı koruma sağlıyor. Mücevher ve değerli saatler, sanat eserlerinin yanında ek teminat ile sigorta poliçesi kapsamına alınabiliyor ve söz konusu ek teminat, hem kasada saklama hem de kullanım risklerine karşı geçerli oluyor.”

DOĞAL AFET VE TERÖRİZM RİSKLERİ DE KAPSANIYOR

Buna ilave olarak teminatların, doğal afet ve terörizm tehlikelerini de içerecek kapsamda sunulduğunu aktaran Ağacık, sözlerini şu şekilde tamamladı: “VHV Reasürans sanat sigortaları alanında faaliyete geçerek, Türkiye sigorta sektörüne bu alanda uluslararası çapta teknik donanım ile Türkçe teminat wording’i ve Türkçe hizmet sunan bir oyuncu kazandırmış oldu. Daha da önemlisi, VHV Reasürans’ın sektör içinde kısa sürede geliştirdiği sağlam ilişkileri ve Türkiye piyasasının beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik güçlü anlayışı ile sanat sigortaları alanında geliştirdiği ürünlerini buluşturması, sektörün bu alandaki çözüm arayışına en iyi cevap olma iddiasındadır.”

ÜYE SİGORTA ACENTELERİ

SEKTÖREL HABERLER

   Tümü